Bitcoin wyprzedza rosyjskiego rubla pod względem kapitalizacji
Dzięki sankcjom finansowym nałożonym przez Zachód na Rosję, Bitcoin wyprzedził rubla pod względem kapitalizacji rynkowej.
Rosyjska waluta spadła dzisiaj o około 30% w stosunku do dolara amerykańskiego. Następnie nieznacznie odbiła do poziomu nieco powyżej jednego centa. Spadek nastąpił po tym, jak państwa zachodnie nałożyły na Rosję bezprecedensowy, wyniszczający szereg sankcji gospodarczych w związku z jej inwazją na Ukrainę.
Według najnowszych danych rosyjskiego banku centralnego, podaż pieniądza M2 w styczniu wynosiła około 65,3 bilionów rubli, co przy obecnej cenie rynkowej rubla wynoszącej 1 centa jest warte około 650 miliardów dolarów - około 120 miliardów dolarów mniej niż całkowita kapitalizacja rynkowa Bitcoina.
Rosyjscy obywatele i zagraniczni inwestorzy instytucjonalni natychmiast po ataku na Ukrainę zaczęli pozbywać się swojej gotówki i innych udziałów denominowanych w rublach. Jednak decyzja Zachodu o wyłączeniu kraju z systemu SWIFT, zamrożenie zagranicznych aktywów rezerwowych Banku Rosji (ponad 50%) oraz decyzja amerykańskiego Ministerstwa Skarbu o eskalacji sankcji pogorszyły sytuację rosyjskiej gospodarki i waluty.
Gwałtowna dewaluacja rubla prawdopodobnie doprowadzi do znacznego obniżenia poziomu życia przeciętnego Rosjanina. Kraj jest nadal uzależniony od wielu importowanych towarów, co oznacza, że ich ceny w przeliczeniu na ruble będą rosły. Rząd rosyjski będzie prawdopodobnie musiał interweniować poprzez zapewnienie płynności, aby złagodzić szersze załamanie przemysłu i rynku. Jednak nie mając dostępu do międzynarodowego systemu finansowego i połowy swoich rezerw w dolarach i euro, może być zmuszony do drukowania większej ilości rubli - ryzykowne posunięcie, które może wywołać hiperinflację.
Aby zapobiec jeszcze większej wyprzedaży akcji i waluty, bank centralny Rosji nie otworzył giełdy w Moskwie i podniósł w poniedziałek kluczową stopę procentową z 9,5% do 20%. Kluczowa stopa procentowa jest stopą procentową, po której banki mogą pożyczać pieniądze; pośrednio wpływa ona na koszt kredytu dla kredytobiorców i na podaż pieniądza obiegowego rubla.
Szukając schronienia, rosyjscy obywatele zaczęli zwracać się w stronę kryptowalut. Według danych firmy analitycznej Kaiko, handel Bitcoinem denominowanym w rublu osiągnął w czwartek dziewięciomiesięczny szczyt. Oprócz wzrostu wolumenu handlu, Bitcoin jest obecnie w Rosji nieznacznie droższy od średniej światowej.
Na rynku peer-to-peer Localbitcoins.com rosyjscy traderzy sprzedają obecnie Bitcoin za 4 075 000 rubli (42 869 dolarów), około 2000 dolarów więcej niż aktualna średnia na świecie wynosząca 40 900 dolarów.
Komentarze