Bitcoin spadł wczoraj poniżej 60 000 USD. Fed jednak wycofa się z obniżek stóp procentowych?

We wtorek przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że na pierwsze obniżki stóp procentowych możemy poczekać dłużej, niż oczekiwaliśmy. W odpowiedzi kurs bitcoina spadł poniżej 60 000 USD.
  • Fed może przejść do polityki cięć stóp proc. później, niż oczekiwaliśmy.
  • W odpowiedzi na ostatnią wypowiedź Jerome’ego Powella kurs bitcoina spadł.

Kurs bitcoina spada

Cena bitcoina spadła w środę o ponad 5% poniżej 60 000 USD. Według Coinglass wyprzedaż spowodowała likwidacje pozycji na poziomie 216 milionów USD. Stratę poniosło 67 000 traderów. Jeden z nich stracił 5,4 miliona USD na swapie ETH-USD. Jaki jest powód wyprzedaży? Niektórzy nadal wskazują na obawy dot. eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Możliwe jednak, że chodzi o coś zupełnie innego.

Jerome Powell mówi jedno zdanie za dużo i trzęsie rynkiem

Zacznijmy od tego, że 10 kwietnia Biuro Statystyki Pracy w USA poinformowało, że inflacja konsumencka wzrosła w marcu do 3,5%. Kluczowe jest to, co zdrożało. To przede wszystkim benzyna. Do tego doszła droższa energia (wzrost o 1,1%) i żywność (0,1%). Temu też inflacja bazowa pozostała niezmienna – 3,8%. Tyle samo wynosiła w lutym. Powyższe to ważne informacje. Fed nie ma wpływu na ceny paliw, żywności i energii. Te reguluje rynek, choć pośrednio wypływają one potem na ceny produktów i usług. Temu też bank centralny stanął teraz przed dylematem: sugerować się inflacją bazową czy konsumencką. Jerome Powell powiedział teraz publicznie, że on i jego współpracownicy muszą nabrać przekonania, że inflacja spada. Dopiero wtedy zaczną ciąć stopy procentowe. Te – jak wyceniał rynek – miały rozpocząć się w czerwcu. Możliwe, że poczekamy na nie dłużej. Fed może czuć się tym pewniej, że dane dot. rynku pracy podkreśliły mocne fundamenty amerykańskiej gospodarki. W marcu powstało ponad 300 000 miejsc pracy – to najwięcej od prawie roku. Oznacza to, że bank centralny może jeszcze podtrzymać wyższe stopy procentowe, bowiem rynek nie został dostatecznie schłodzony. To zaś ma swoje odbicie w rosnącej inflacji. Dla inwestorów kryptowalut nie są to dobre wieści, bowiem obniżki stóp dałyby paliwa do wzrostów. Tyle że bitcoin pokazał, że potrafi drożeć także w otoczeniu wysokich stóp, napędzany przez kapitał swoich wiernych inwestorów i inwestorów ETF-ów BTC. Do tego dojdzie wkrótce wpływ halvingu.

Komentarze

Ranking giełd