Bitcoin spadł poniżej 80 000 USD. Traderzy spodziewają się krwawego weekendu

Ten poranek będzie dla wielu ciężki: kurs bitcoina odwiedził rejon poniżej 80 000 USD. Wszystko przez napięcia w gospodarce i geopolityce.
  • Kurs bitcoina spadł poniżej 80 000 USD.
  • Część inwestorów zastanawia się, czy nie trwa już bessa.

Kurs bitcoina spada

Kapitalizacja rynku kryptowalut spadła przez 7 dni o 18%, znajdując się już przy poziomie 2,75 biliona USD. Sam bitcoin odwiedził rejony poniżej 80 000 USD. Doszło do sytuacji, w której znaleźliśmy się w tym samym miejscu, w którym byliśmy, gdy Donald Trump wygrywał wybory w USA. Zupełnie jakby nadzieje związane z jego prezydenturą wyparowały. Masowa wyprzedaż jest reakcją na wojnę celną, jaką USA chcą prowadzić z Meksykiem i Kanadą. Trump ostrzegł, że od 4 marca zaczną obowiązywać 25-procentowe cła na towary z obu tych krajów. Do tego dojdą cła wymierzone w Chiny i Unię Europejską. Od 20 stycznia, czyli czasu, gdy pojawiły się obawy dotyczące wojny handlowej, rynek kryptowalut stracił 800 miliardów USD. Około 86% to pozycje długie. Największe pojedyncze zlecenie likwidacyjne miało miejsce na HTX z transakcją BTC/USDT o wartości 38 milionów USD.

Wykres cenowy BTC na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

The Kobeissi Letter wskazuje też na to, że BTC stało się mocno powiązane z rynkiem akcji i nie jest postrzegane przez inwestorów jako safe haven.

Czy hossa się skończyła?

Zdaniem założyciela BitMEX, Arthura Hayesa, czeka nas jeszcze weekendowa wyprzedaż, a potem sytuacja ma się uspokoić. Z kolei trader kryptowalut Rager uspokaja i twierdzi, że „nie byłoby niczym niezwykłym, gdyby [bitcoin] spadł do (...) 70 tys. USD”. Przypomniał, że w poprzednich cyklach kurs BTC "spadał o 30% do 40%”. Geoffrey Kendrick, szef działu badań nad aktywami cyfrowymi w Standard Chartered, powiedział na antenie CNBC, że spodziewa się, że cena bitcoina osiągnie w tym roku poziom 200 000 USD, a następnie wzrośnie do 500 000 USD, ale dopiero tuż przed zakończeniem drugiej kadencji prezydenta Trumpa. Ich optymizmu nie podziela rynek, na którym panuje skrajny strach. Z drugiej strony może to zwiastować mocniejsze odbicie. Oczywiście w tle widać też spadające altcoiny. Właściwie wszystkie czołowe alty straciły ok. 10% wartości w skali. doby. W tym samym czasie widzimy spadki na giełdach w Azji. Japoński indeks Nikkei 225 spadł o 0,9%, podczas gdy Topix o 0,68%. Południowokoreański Kospi stracił aż 1,54%, a Kosdaq - 1,69%. Hongkoński indeks Hang Seng "potaniał" o 1,14%, podczas gdy australijski S&P/ASX 200 o 0,86%.

Komentarze

Ranking giełd