Bitcoin spadł o 11% po swoim ATH. Czego możemy się spodziewać w następnych dniach?

Kurs bitcoina przebił wczoraj dotychczasowe ATH. I choć bramy niebieskie na krótko otworzyły się przed kryptowalutą, nagle ktoś je zatrzasnął. Dlaczego? I co wydarzy się w ciągu kolejnych dni?
  • Kurs bitcoina przebił lekko swoje ATH. Chwilę później zaczęła się korekta,
  • W ciągu kolejnych dni możemy oczekiwać kolejnego rajdu w stronę nowego rekordu cenowego.

Kurs bitcoina i FOMO

Zacznijmy od sytuacji na rynku. Kurs bitcoina doleciał do ATH, czyli poziomu 69 000 USD. Na części giełd przebił go, a na niektórych nie. Nie to jest jednak istotne. Ważne jest to, że chwilę później rozpoczęła się korekta. Obecnie za jednego bitcoina płaci się ok. 65 900 USD, co oznacza aż 15-procentowy skok w skali 7 dni. W perspektywie ostatnich 24h cena jest mniejsza o 2%. Zdaniem analityka Aksela Kibara to, co widzieliśmy w ostatnich dniach to „etap FOMO”, czyli strachu przed pominięciem (nie kupieniem bitcoina i utratą potencjalnego zarobku). //twitter.com/TechCharts/status/1765047661009527062?s=20 Skoro mamy FOMO, jak to jednak możliwe, że kurs spadł? To proste. Na rynku nadal sporo jest osób, które kupiły bitcoiny pod koniec cyklu w 2021 r. Oznacza to, że obecny etap hossy będą wykorzystywać do sprzedaży swoich coinów (zapewne rozczarowanie sprzed 3 lat jest dla nich zbyt duże i nie chcą już hodlować). Inna grupa mogła trzymać swoje BTC od np. 2017 r. i jest już na tak dużym plusie, że postanowiła je sprzedać. Jednocześnie jednak na rynek wchodzą nowi gracze (za pomocą ETF-ów), więc obecne korekta nie przekreśla dalszej hossy. Temu też możemy oczekiwać kolejnego ataku na ATH.

Likwidacja aż 1,17 mld USD

Spójrzmy jeszcze na skalę obecnej korekty. Według danych Coinglass w ciągu ostatnich 24 godzin na rynku kryptowalut zlikwidowano ponad 1,17 miliarda USD pozycji lewarowanych, z czego 846 milionów USD to likwidacje długie, a około 234 milionów USD to pozycje krótkie. Największa część likwidacji miała miejsce na giełdzie kryptowalut Binance (aż ponad 401 milionów USD). Drugie miejsce zajęło OKX (za 367 milionów), a podium domyka Bybit (około 104 miliony USD). Powyższy tekst nie ma charakteru porady inwestycyjnej. Inwestujecie zawsze na własną odpowiedzialność.

Komentarze

Ranking giełd