Bitcoin powyżej 60 000 USD! Król krypto osiąga ATH w parze z aż 11 walutami

Największa z kryptowalut po raz pierwszy od listopada 2021 roku przekroczyła poziom 60 000 USD. Co więcej, bitcoin przebił już swoje ATH w stosunku do kilku walut fiducjarnych.
  • Kurs BTC w dalszym ciągu kontynuuje trend wzrostowy. W ciągu ostatnich godzin kryptowaluta ta wspięła się ponad poziom 60 500 USD za monetę,
  • Patrząc na aktualne wyniki bitcoina, widzimy, że przekroczył on już swoje ATH cenowe w stosunku do walut fiducjarnych, które pogrążają się w inflacji.

Bitcoin kontynuuje rajd cenowy 

Największa z kryptowalut wzrosła o blisko 6% w ciągu ostatniej doby oraz o więcej niż 18% w zakresie tygodniowym. W efekcie jej kurs powrócił na niewidziane od końca 2021 r. poziomy cenowe. 

Wykres BTC. Źródło: tradingview.com

Przypomnijmy, iż w listopadzie 2021 r. BTC odnotował swoje ATH w okolicach około 68 700 USD. W kolejnych miesiącach zaczął on powoli tracić na wartości. Rok później bitcoin stoczył się do poziomów poniżej 16 600 USD. Stanowiło to wówczas przecenę o ponad 75%. Po burzliwym 2022 r. BTC zaczął stopniowo odzyskiwać swoją wartość. Aktualnie zaś przy prężnym wzroście od utraconego szczytu dzieli go już niewielka przepaść, wynosząca jedynie 12%. 

Nowe ATH w stosunku do niektórych walut

Na uwagę zasługuje fakt, iż największa z kryptowalut ustanowiła już swój rekord wszech czasów w parach do licznych walut fiducjarnych. Bitcoin zyskał m.in. w stosunku do jena japońskiego. W tym przypadku nowe ATH cenowe wyniosło 9 092 800 JPY.

Kurs BTC/JPY. Źródło: tradingview.com

Nowy szczyt został ustanowiony także w stosunku do liry tureckiej. W jej przypadku kurs BTC dotarł do poziomu 1 888 823 LRY. 

Wykres BTC/LRY. Źródło: tradingview.com

Obok nowe ATH na wykresie BTC zostało ustanowione w parach do następujących walut: ringgita malezyjskiego, rupii indyjskiej, nowego dolara tajwańskiego, wona południowokoreańskiego, peso chilijskiego, dolara australijskiego, chińskiego juana, rand południowoafrykańskiego i korony norweskiej

Oczekiwania związane z halvingiem 

Zdaniem ekspertów obecny wzrost na bitcoinie podyktowany jest dużymi nadziejami w związku z przepołowieniem nagrody blokowej dla górników BTC. W efekcie nowe bitcoiny będą trafiać na rynek wolniej, co przy wzroście popytu na nie powinno wywierać pozytywny wpływ na cenę.  Historycznie kurs czołowej z kryptowalut odnotowywał wzrost jeszcze przed halvingiem. Analitycy zauważają jednak, iż bezpośrednio po tym wydarzeniu, bądź w jego pobliżu dochodziło do spadków.  Warto dodać, iż zwyżkowa dynamika na bitcoinie, którą obecnie obserwujemy, nastąpiła po tym, gdy 26 lutego br. ETF-y spot na BTC przebiły rekordowy dzienny wolumen obrotu wynoszący 2,4 mld dol. 

Komentarze

Ranking giełd