Binance zawarło z SEC porozumienie w sprawie zamrożenia aktywów. Co grozi klientom giełdy?

Binance, Binance.US oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zawarły porozumienie dot. zamrożenia aktywów Binance.US. Jak na razie klienci nie mają się, czym martwić.

Porozumienie Binance z SEC

Przypomnijmy, że w związku z toczącą się sprawą, SEC domaga się zamrożenia środków Binance.US. Firma zaczęła negocjować tę sprawę z Komisją. Obecnie przygotowano wstępne porozumienie, które musi zostać zatwierdzone przez nadzorującego sprawę sędziego federalnego. Jak na razie uzgodniono to, że dostęp do środków na Binance.US mają tylko pracownicy tej konkretnej spółki. W praktyce oznacza to, że przeniesienie ich przez personel Binance Holdings nie będzie możliwe. "Główne" Binance nie będzie miało dostępu do prywatnych kluczy portfeli i portfeli sprzętowych. Ponadto Binance.US ujawni informacje na temat swoich wydatków, w tym szacunkowych kosztów, jakie musi opłacić w ciągu najbliższych tygodni. W praktyce ma to zapewne uniemożliwić "wyciągnięcie" kapitału z amerykańskiego oddziału giełdy i przeniesienie do zagranicznej spółki. Oprócz tego informacja o planowanych wydatkach, pomoże sprawdzić, czy Binance.US. jest rentowne, co będzie ważnym sygnałem dla klientów. Warto dodać, że w czasie negocjacji prawnicy Binance.US walczyli o to, by nie doszło do całkowitego zamrożenia aktywów ich klienta. Podkreślali, że byłaby to dla platformy „kara śmierci”.

Inne zapisy umowy

Umowa zawiera też dodatkowe zapisy, takie jak utworzenie przez Binance.US nowych portfeli na kryptowaluty, które będą niedostępne dla pracowników "głównego" Binance. Klienci z siedzibą w Stanach Zjednoczonych mają zachować możliwość wypłacania swoich środków. W tle SEC prowadzi swoją krucjatę wymierzoną przeciwko rynkowi kryptowalut. Pozwała Gemini, Coinbase i właśnie Binance.US. Podstawą działań Komisji jest uznanie przez nią części cyfrowych aktywów za papiery wartościowe. Emisja i handel tymi są ściśle uregulowane, więc uznanie kryptowalut za papiery wartościowe niesie za sobą zobowiązanie giełd do rejestracji w SEC. Problem w tym, że status prawny tokenów i altcoinów nadal nie jest pewny, stąd też działania SEC budzą kontrowersje i prowokują pytanie, czy przepisy w USA nie powinny zostać znowelizowane.

Komentarze

Ranking giełd