Bank Rosji zezwala na używanie kryptowalut w handlu zagranicznym

Według wysokiego urzędnika instytucji, bank centralny Rosji jest otwarty na wykorzystanie kryptowalut do płatności międzynarodowych.
31 maja wicegubernator Banku Rosji Ksenia Judajewa powiedziała, że „w zasadzie nie sprzeciwiamy się wykorzystaniu kryptowalut w transakcjach międzynarodowych”. Jednakże, podobnie jak większość banków centralnych, instytucja nie aprobuje inwestowania w kryptowaluty, handlu nimi lub używania ich do płatności przez obywateli kraju, ponieważ postrzega je jako zagrożenie dla swojego systemu finansowego.

Kryptowaluty są ryzykowne dla obywateli

Banki centralne zazwyczaj nie aprobują zdecentralizowanych aktywów cyfrowych, ponieważ zmniejszają one ich poziom kontroli nad finansami kraju. Ponadto mogą one konkurować z projektami cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), które są w przygotowaniu. W tym przypadku również chodzi o kontrolę, ponieważ CBDC da bankom znacznie większy wpływ na to, co ludzie mogą, a czego nie mogą robić z własnymi pieniędzmi. Według doniesień Agencji Reutera, Ksenia Judajewa argumentowała swoje stanowisko ryzykiem dla użytkowników, wynikającym z dopuszczenia korzystania z kryptowalut przez zwykłych obywateli. - Nadal uważamy, że aktywne korzystanie z kryptowalut w kraju, zwłaszcza w ramach infrastruktury finansowej Rosji, stwarza ogromne ryzyko dla obywateli i użytkowników. Uważamy, że w naszym kraju te ryzyka mogą być dość duże – dodała Judajewa.

"Rosja radzi sobie z sankcjami"

Judajewa powiedziała również, że ogólne ryzyko dla stabilności finansowej w Rosji w wyniku zachodnich sankcji zmniejszyło się, ponieważ banki mają teraz wystarczającą płynność w walucie obcej. Rosyjski bank centralny już wcześniej wzywał do całkowitego zakazu kryptowalut, ale nie widzi problemu w wykorzystaniu kryptowalut do ominięcia sankcji. Nie podjęto jeszcze jasnej decyzji co do statusu tej klasy aktywów dla zwykłych Rosjan. W ubiegłym tygodniu ministerstwo finansów stwierdziło, że pomysł wykorzystania kryptowalut do transakcji w rozliczeniach międzynarodowych jest nadal przedmiotem ożywionej dyskusji.

Komentarze

Ranking giełd