australia

Australijskie banki wyprały 385 mln dolarów dla karteli narkotykowych

Według Australian Financial Review, australijskie banki wyprały około 500 milionów dolarów australijskich (około 385 milionów dolarów) dla karteli narkotykowych z Ameryki Południowej. Szczegóły z dochodzenia w sprawie ujawniły, że australijskie banki w latach 2014-2017 pomogły przenieść kartelom ponad 300 mln AUD. Podobno wykorzystywały również brudne pieniądze do zakupu drogich przedmiotów elektronicznych, służących do dalszego przenoszenia pieniędzy do Azji Południowo-Wschodniej i na Bliski Wschód. Według Australijskich Sił Granicznych (ABF) w sprawę zaangażowanych było dziewięć instytucji finansowych. Siedem innych miało siedzibę poza granicami kraju. Odnosząc się do raportu, rzecznik ABF ujawnił:
"ABF zobowiązał się do ochrony społeczności australijskiej poprzez zwalczanie i zakłócanie zachowań przestępczych, które wykorzystują australijskie systemy handlu transgranicznego i skutecznie zakłócają operacje prania pieniędzy prowadzone przez te podmioty w Australii".
Odkrycie, że banki australijskie pomagają w praniu brudnych pieniędzy dla organizacji przestępczych, idzie w parze z dyskryminacyjnymi praktykami wobec traderów i giełd. Jak informowaliśmy na naszych łamach, pewien australijski trader, złożył pozew przeciwko dwóm dużym bankom komercyjnym w związku z zamknięciem jego rachunków.

Banki piorące dochody z działalności przestępczej

Wyciek dokumentów z amerykańskiej Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCEN) z 2019 roku ujawnił masowe transakcje prania pieniędzy dokonywane przez banki. W tym czasie w aktach wykazano, że największe amerykańskie banki wydały ponad 2 biliony dolarów brudnych pieniędzy na rzecz różnych organizacji przestępczych. Rzeczywiście, amerykańskie banki nadal płacą ogromne kary za nielegalne praktyki, od prania brudnych pieniędzy po spoofing. W 2020 roku amerykańscy urzędnicy nałożyli grzywnę w wysokości ponad 3 miliardów dolarów na Wells Fargo. Firma w ciągu ostatnich 15 lat miała popełniać liczne przestępstwa. Co ciekawe, znaczną część akcji spółki Wells Fargo posiada firma Warrena Buffeta - Berkshire Hathaway. Być może to ironia losu, że Buffett jest przeciwny wykorzystaniu bitcoina w nielegalnej działalności, podczas gdy Wells Fargo ułatwia transfery związane z działalnością przestępczą.

Komentarze

Ranking giełd