Spis treści:
- Cardano - czym jest?
- Zespół, czyli kto stoi za ADA
- ICO w Azji
- Spółki
- IOHK w Afryce
- IOHK i Chiny
- Specyfikacja techniczna Cardano
- Roadmapa - 5 epok Cardano
- Hard fork Alonzo
- Alonzo - korzyści dla ADA
- Cardano - przyszłość projektu
Input Output Hongkong (IOHK), czyli spółka stojąca za Cardano, zajmuje się praktyczną stroną technologii blockchain i ma już na tym polu znaczne sukcesy, o czym świadczy jej zaangażowanie w Afryce. IOHK bierze udział w tworzeniu systemu identyfikacji dla mieszkańców Tanzanii i ubiega się o podobny kontrakt w Etiopii, gdzie zrealizowała już poważny projekt dla ministerstwa oświaty.
Cardano - czym jest?
Cardano to zdecentralizowana platforma typu open-source, oparta na publicznym rejestrze blockchain, której natywną kryptowalutą jest ADA. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2015 roku, a jego uruchomienie nastąpiło dwa lata później. Oficjalną datą pierwszej odsłony Cardano jest 29 września 2017 roku. Twórcy projektu postawili przed sobą ambitny cel stworzenia najbardziej zaawansowanej i kompleksowej platformy, opartej na technologii blockchain. W założeniu Cardano ma stać się ekosystemem dla zdecentralizowanych aplikacji, inteligentnych kontraktów, czy tokenów NFT. Ma przy tym odznaczać się znacznie większą szybkością i skalowalnością niż dominujące w tym obszarze Ethereum.Zespół, czyli kto stoi za ADA
Założycielem Cardano jest, wspominany już wcześniej, Charles Hoskinson. W tym miejscu możemy poświęcić mu więcej uwagi i zacząć od 2013 roku, kiedy rozpoczął swoją aktywność w branży blockchain, zakładając Bitcoin Education Project. W tym miejscu poznał Vitalika Buterina i wkrótce stał się jednym z grupy ośmiu twórców Ethereum. Jego praca nad projektem nie trwała jednak długo - Hoskinson opuścił pokład Ethereum w 2014 roku. Powodem jego odejścia był konflikt z Buterinem. Hoskinson opowiadał się za komercjalizacją kryptowaluty. Wygrała jednak wizja Vitalika, który chciał żeby ETH pozostało projektem non-profit.ICO w Azji
"Przedsprzedaż" Cardano różniła się od modelu przyjmowanego przez większość projektów. Po pierwsze została przeprowadzona z użyciem gotowej kryptowaluty, a nie jak ma to miejsce zazwyczaj na blockchainie innej (zazwyczaj Ethereum). Po drugie trwała aż 15 miesięcy (od 1 października 2015 do 1 stycznia 2017). Po trzecie nie była szeroko reklamowana, a jej głównymi odbiorcami byli inwestorzy instytucjonalni. 90% środków, zebranych w ramach ICO, pochodziło z Japonii (stąd bardzo dobrą informacją dla kryptowaluty może być jej niedawne zatwierdzenie przez tamtejszego regulatora finansowego (FSA), który 25.08.2021 dopuścił ją do obrotu na lokalnych giełdach). W czterech turach, sprzedano 25,9 mld ADA z 45 mld całkowitej podaży, czyli 57,5% ze wszystkich coinów, które trafią do obiegu. Szacunkową ceną Cardano podczas ICO było 0,0024 USD, co przy jego obecnej cenie na poziomie 2,80 USD, dało pierwszym inwestorom ponad 116 000% zwrotu.Spółki
Za rozwój Cardano odpowiadają trzy podmioty:- IOHK (Input Output Hong Kong) - firma inżynierska tworząca blockchainowe rozwiązania na zlecenie korporacji, instytucji rządowych i uczelni. Odpowiadała za stworzenie Cardano, które pozostaje jej głównym projektem. W skład spółki wchodzi rozproszony po całym świecie zespół deweloperów, naukowców, specjalistów biznesowych, nauczycieli i współpracowników open source. Firma jest szczególnie aktywna w Afryce, gdzie pozyskała wiele kontraktów związanych z praktycznymi zastosowaniami technologii blockchain (więcej w kolejnym rozdziale).
- Fundacja Cardano - organizacja non-profit z siedzibą w szwajcarskim kantonie Zug, znanym jako Crypto Valley. Jej celem jest nadzorowanie rozwoju ekosystemu Cardano i roztaczanie nad nim prawnej opieki. Fundacja współpracuje z organami regulacyjnymi z różnych jurysdykcji, wspiera adopcję ADA oraz społeczność jej użytkowników.
- EMURGO - międzynarodowa firma technologiczna z branży blockchain, która współpracuje nad promowaniem adopcji Cardano oraz zajmuje się pracą nad elementami ekosystemu kryptowaluty, m.in. lekkim portfelem Yoroi Wallet (nazywanym MetaMask'iem Cardano).
IOHK w Afryce
W kwietniu 2021 roku, IOHK nawiązało oficjalną współpracę z Ministerstwem Edukacji Etiopii. Spółka zajęła się tworzeniem, opartego na blockchainie rejestru, w którym znajdzie się 3500 szkół, 5 mln uczniów oraz 750 000 nauczycieli. Rozwiązanie ma pomóc w naprawie systemu edukacji, poprzez zbieranie danych na temat ocen i frekwencji we wszystkich klasach i placówkach. Ponadto pozwoli zwiększyć mobilność społeczną i możliwości zatrudnienia, dzięki cyfrowym certyfikatom wykształcenia. Wykorzystywane do tego celu rozwiązanie Atala PRISM zostało zbudowane na blockchainie Cardano i może być także przyszłym standardem dla cyfrowych dokumentów tożsamości. IOHK ubiega się już o kontrakt na stworzenie takiego systemu, który obejmie swoim zasięgiem 110 mln mieszkańców Etiopii. Na tym jednak nie koniec, ponieważ cyfrowymi ID na Cardano zainteresowane są także władze Tanzanii. IOHK tworzy je we współpracy z operatorem World Mobile Group. Można spodziewać się, że jeżeli rozwiązania spółki osiągną sukces, wejdzie ona do kolejnych afrykańskich państw. IOHK zastrzega sobie jednak, że nie będzie współpracować z państwami łamiącymi prawa człowieka, takimi jak Chiny i twierdzi, że starannie wybiera swoich partnerów.IOHK i Chiny
Czy Input Output Hong Kong ma siedzibę w Hongkongu? - dla wielu osób, zaznajomionych z chińskim FUD-em, odpowiedź na to pytanie może mieć znaczenie. W końcu Państwo Środka, które umocniło wpływy w Hongkongu, prowadzi dość nieobliczalną politykę względem kryptowalut. Pomimo że IOHK ma siedzibę główną i jest zarejestrowane w Hongkongu, spółka ma zdecentralizowaną strukturę. Pracują w niej setki osób z 50 krajów z całego świata. Trzeba zauważyć też, że chociaż Chiny rozprawiły się z rynkiem kryptowalut na kontynencie, nic nie wskazuje na to by miały ochotę odebrać Hongkongowi status jednego ze światowych centrów innowacji i finansów.Specyfikacja techniczna Cardano
Cardano opiera się na algorytmie konsensusu Proof-of-Stake (PoS) o nazwie Ouroboros. Platforma została napisana w funkcyjnym języku programowania Haskell, który zaprojektowano do wykorzystania w nauce, badaniach i rozwiązaniach przemysłowych. Pomimo wielu zalet, nie cieszy się on jednak dużą popularnością - według danych na temat wyszukiwań Google z maja 2021 roku, był on 28 językiem programowania pod względem popularności. Cardano ma ustaloną maksymalną podaż na poziomie 45 000 000 0000 ADA (45 mld ADA). Obecnie wybite zostały 33 mld coinów. Nowe jednostki trafiają do sieci jako nagroda blokowa, jednak jest ona stopniowo zmniejszana i finalnie sieć będzie utrzymywana wyłącznie w zamian za opłaty transakcyjne. Zgodnie z testami przed uruchomieniem Cardano, jest ono zdolne do przetwarzania 257 transakcji na sekundę (w porównaniu do 30 w Ethereum i maksymalnie 7 na blockchainie bitcoina). Zespół obiecuje, że warstwa druga sieci o nazwie Hydra, obsłuży 1 milion transakcji. Jest to jednak bardzo odległy cel.Roadmapa - 5 epok Cardano
Rozwój projektu został podzielony na 5 etapów, nazywanych erami, które ochrzczono nazwiskami znanych pisarzy oraz jednego informatyka (Josepha Goguena). W każdej z epok wyznaczono określone kamienie milowe.Ery Cardano:
- Byron - ustanowił kod założycielski Cardano, umożliwił transfery środków i branie udziału w utrzymywaniu sieci poprzez staking ADA.
- Shelley - etap koncentrujący się na decentralizacji, poprzez tworzenie zachęt do hostowania własnych węzłów przez użytkowników.
- Goguen - aktualna era, podczas której do sieci Cardano mają zostać wprowadzone funkcje dla inteligentnych kontraktów, umożliwiając tworzenie zdecentralizowanych aplikacji na blockchainie kryptowaluty.
- Basho - poprawi wydajność sieci, dodając jej warstwę drugą - Hydrę, dzięki czemu Cardano będzie w stanie przetwarzać więcej transakcji i stanie się bardziej skalowalne.
- Voltaire - doda system głosowania oraz skarbiec, które pozwolą na samowystarczalny rozwój sieci, o którego kierunku będą decydować sami posiadacze ADA.
Hard fork Alonzo
Hard fork Alonzo jest podzielony na 3 główne oraz 2 końcowe etapy:- Alonzo Blue - był początkiem wdrażania inteligentnych kontraktów, włączając do ich tworzenia około 50 technicznych uczestników.
- Alonzo White - to etap, na którym do testów nad tworzeniem inteligentnych kontraktów włączono setki nowych użytkowników, którzy biorą udział w testach nad możliwościami sieci.
- Alonzo Purple - otworzy całkowicie publiczną sieć testową, do której będą mogli dołączyć wszyscy chętni. Ten etap jest podzielony na dwie mniejsze fazy: "light purple", która umożliwi tworzenie prostych inteligentnych kontraktów oraz "dark purple", która pozwoli na tworzenie bardziej zaawansowanych rozwiązań. Etap ten rozpocznie się 12 września 2021 roku.
Komentarze