Czym jest Binance Earn (Binance Zarobki) – Jak działa? Czy warto?

Część użytkowników największej giełdy kryptowalut na świecie pod względem obrotu, jaką jest Binance, używa jej tylko do handlu kryptowalutami, sądząc, że jest to jedyna możliwa opcja zarabiania na tej platformie. Tak się składa, że Binance oferuje szereg innych opcji inwestycyjnych, które wszyscy użytkownicy powinni poznać, ponieważ są bezpieczne, ciekawe i efektywne. W dzisiejszym artykule przedstawimy, co oferuje Binance poza możliwością kupowania i sprzedawania kryptowalut oraz wytłumaczymy, w jaki sposób działają te opcje. Nie kiś swoich kryptowalut, pozwól im zarabiać dla Ciebie!
Sekcje artykułu:

Czym jest Binance Earn?

W dużym skrócie Binance Earn (sprawdź) to zestaw produktów finansowych, za pomocą których możesz powiększać swoje zasoby kryptowalut, bez konieczności handlu aktywami cyfrowymi na giełdzie. W jego skład wchodzą m.in.: Oszczędności, Staking, Launchpool i kilka innych możliwości, które wam pokrótce przedstawimy. Aby znaleźć wszystkie te produkty, wystarczy wejść w zakładkę "Finanse" (ang. Finance), a następnie wejść w "Binance Zarobki" (ang. Binance Earn) lub po prostu kliknąć tutaj.

Zobacz recenzję: giełda Binance

Co dalej?

Po wejściu w zakładkę wyświetlą się nam 2 główne podkategorie - "Gwarantowane" (ang. Guaranteed) oraz "Wysoka Wydajność" (ang. High Yield). Pierwsza z nich to produkty finansowe od Binance oferujące całkiem stabilne zyski z możliwością odzyskania swojego kapitału po okresie blokady, która jest różna w zależności od danego projektu. Nie szczycą się one jednak bardzo wysokimi zwrotami z inwestycji. Druga podkategoria, czyli "Wysoka Wydajność" oferuje produkty z wyższym APY (roczna stopa procentowa), jednak idzie z tym również wyższe ryzyko.

Oszczędności

Schodząc niżej w zakładce "Binance Zarobki" znajdziesz wszystkie opcje finansowe, które oferuje nam Binance. Pierwszą z nich są "Oszczędności" (ang. Savings), dzięki którym możesz zdeponować swoje kryptowaluty i uzyskać dzienne odsetki od środków, które zamierzasz HODL'ować. Jest to kryptograficzny odpowiednik nisko-oprocentowanej lokaty, jednak zyski są bardziej zachęcające, niż w tradycyjnych bankach. Doprecyzowując "Oszczędności" to produkt finansowy, który pozwala użytkownikom Binance udzielać pożyczek i zarabiać z tego tytułu odsetki, jednak całość dzieje się automatycznie. Pierwszą kategorią z opcji oszczędności są "Elastyczne Oszczędności" (ang. Flexible Savings), które oferują niższy zwrot ze zmiennym oprocentowaniem dziennym (Dynamiczne APY: 0.5% - 15%), jednak swoje środki możesz odebrać w każdym momencie razem z uzyskanymi odsetkami, przez co ta opcja jest bardzo wygodna. Drugą kategorią są "Zablokowane Oszczędności" (ang. Locked Savings), które jak sama nazwa mówi, wymagają deponowania aktywów na określony czas (od 7 do 90 dni), w zamian za wyższe zwroty i stałą stopę procentową (Dynamiczne APY: 5-15%). Ostatnią opcją jest "Aktywność" (ang. Activities), która oferuje możliwość stakowania tokenów z wysokim zwrotem od różnych projektów (często mniej popularnych). Warto dodać, że ta opcja nie jest aktywna ciągle, jak dwie pozostałe, ponieważ subskrypcje są zamykane, gdy osiągną swój maksymalny limit. Trzeba pamiętać, że wyciągnięcie środków z "zablokowanych oszczędności" poskutkuje utratą zarobionych przez nas odsetek. Aby sprawdzić swoje obecne konto oszczędnościowe należy wejść w zakładkę "Portfel" (ang. Wallet), a następnie "Zarobki" (ang. Earn). Od 15 lipca Binance Earn dostępny jest również na aplikacji mobilnej, przez co dostęp do zarobków jest teraz jeszcze łatwiejszy.

BNB Vault

BNB Vault to produkt inwestycyjny, który pomaga zmaksymalizować potencjał dochodowy z natywnej kryptowaluty giełdy Binance, czyli BNB. Ten agregator zysków łączy Elastyczne Oszczędności, Staking DeFi i Launchpool, aby oferować najwyższe możliwe APY, dlatego nagrody wypłacane z BNB Vault są połączeniem wymienionych w artykule opcji. Ten unikalny produkt powstał tylko dla Binance Coin (BNB), ze względu na jego użyteczność i jako zachęta dla użytkowników do posiadania tego tokena.

Stały Staking

Stały Staking (ang. Locked Staking) działa na zasadzie podobnej jak "Oszczędności", jednak aktywa zablokowane w tej opcji wymagają określonego czasu na odblokowanie w oparciu o specyfikacje łańcucha, na którym stakujesz (może to zająć od 24-72 godzin). Sam proces polega na zablokowaniu zasobów cyfrowych w blockchainie Proof of Stake (np. EOS, DOT, ADA) przez określony czas za pomocą smart kontraktów. To nie tylko przyczynia się do rozwoju sieci, ale także zapewnia nagrody za stakowanie. Naturalnie zwrot z inwestycji jest wyższy (Dynamiczne APY określane na podstawie całkowitego wolumenu zestakowanej puli) niż w pozostałych opcjach i oferuje tym wyższą nagrodę, im więcej zestakujesz tokenów.

Staking DeFi

Inną kategorią w zakładcę "Stałego Stakingu" jest "Staking DeFi" (ang. DeFi Staking), który daje możliwość uczestniczenia użytkownikom w zdecentralizowanych projektach, bez konieczności pozyskiwania specjalnych zasobów, czy dokonywania skomplikowanych transakcji. Niektóre z projektów DeFi mają na celu stricte zapewnienie wyższych rocznych zysków dla określonych walut (Dynamiczne APY do 60%). Wyglądają one bardzo zachęcająco, jednak trzeba pamiętać, że Binance jest tylko pośrednikiem i nie ponosi odpowiedzialności za straty, gdy dany projekt zostanie zaatakowany. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że nasze środki są blokowane na określony czas, i wypłacenie ich wcześniej skutkuje utratą nagród. Staking DeFi należy do produktów z podkategorii "Wysoka Wydajność".

Stakowanie ETH 2.0

Binance uruchomiło również niedawno opcję stakowania ETH 2.0, dając możliwość wzięcia udziału wszystkim już od 0,1 ETH, pokrywając wszystkie koszta operacyjne i ponosząc ryzyko kar on-chain. O ETH 2.0 pisaliśmy w osobnym artykule, jednak dla niezaznajomionych z tematem w skrócie jest to zestaw aktualizacji, których celem jest uczynienie sieci Ethereum bardziej skalowalną i bezpieczną, przy czym istotną częścią ulepszeń jest przejście od metody osiągania konsensusu typu Proof-of-Work (PoW) do Proof-of-Stake (PoS) i wprowadzenie właśnie stakowania ETH (Dynamiczne APY określane przez sieć Ethereum).

Liquid Swap

Innym produktem Binance z podkategorii "Wysoka Wydajność" jest właśnie Liquid Swap. Ta opcja łączy w sobie zalety scentralizowanych i zdecentralizowanych usług finansowych, dając możliwość użytkownikom na zostanie Automatycznym Animatorem Rynku (AMM) i uzyskanie wysokich zwrotów poprzez dostarczanie płynności do pul płynności na Binance. Traderzy, którzy dodadzą płynność do puli, zarobią część opłat generowanych przez transakcje w puli, ciesząc się odsetkami od tych kryptowalut. Liquid Swap jest o tyle fajnym narzędziem, że pozwala nie tylko na osiągnięcie pasywnego dochodu, ale również daje opcję handlowania na Binance z niższymi opłatami i natychmiastową zamianą między parami obsługiwanymi w danej puli. Aby skorzystać z tej opcji należy wejść w "Finanse", a następnie wybrać zakładkę "Liquid Swap". Po wybraniu puli płynności należy umieścić obie lub jedną z dwóch kryptowalut w projekcie. Aby sprawdzić swoje zarobki lub odebrać udział w transakcjach z danej puli, należy wejść w zakładkę "Mój udział" (ang. My Share) i wybrać opcję "Odbierz Wszystkie" (ang. Claim All).

Launchpool

Launchpool umożliwia użytkownikom wykorzystanie własnych kryptowalut do zdobywania nowych tokenów za darmo. Tokeny trafiają na nasze konto codziennie, równo co godzinę, a ich ilość jest uzależniona od ilości kryptowalut, które włożyliśmy do puli w stosunku do ich całkowitej ilości w danej puli. Nowe tokeny można zdobywać łącznie przez 30 dni, a pierwsze 7 dni z tego okresu ma miejsce jeszcze przed publicznym listingiem kryptowaluty na giełdzie Binance. Warto podkreślić, że włożone przez nas kryptowaluty oraz nowo zdobyte tokeny można wypłacić w każdym momencie. Zazwyczaj pozyskiwanie tokenów odbywa się za pomocą najpopularniejszych kryptowalut jak BTC, ETH, USDT, BNB, choć jest to zależne od danego projektu. Nie widzimy powodu, dla którego ktoś, kto trzyma swoje aktywa na giełdzie, nie powinien tego robić.

Podwójne inwestycje

Ostatnim już produktem, który omówimy są "Podwójne Inwestycje" (ang. Dual Investment). Ta opcja pozwala zdeponować jedno aktywo kryptograficzne (np. BTC) i zarabiać na łącznie dwóch aktywach (np. BTC i BUSD), dzięki zmienności ceny rynkowej swoich krypto-zasobów. Ten produkt od Binance niesie za sobą duże ryzyko i zmienne oprocentowanie, które jest regularnie aktualizowane w ogłoszeniach od giełdy. Ryzyko podwójnych inwestycji leży w dużej zmienności rynku. Dla przykładu: Bob zainwestował 1 BTC w Podwójne Inwestycje od Binance. Cena BTC wynosiła w tamtym momencie 10 000 USD, a on zasubskrybował 30-dniowy produkt z 40% rocznym zyskiem. Cena wykonania została ustalona na 12 000 USD. Gdy produkt wygaśnie 30 dni później, Bob otrzyma jeden z dwóch wyników: Scenariusz 1: BTC przekracza 12 000 USD Scenariusz 2: BTC jest poniżej 12 000 USD

Podsumowanie

Jak widzicie, możliwość zarabiania na Binance nie ogranicza się do handlu kryptowalutami i odpowiednie wykorzystanie produktów finansowych od giełdy może być o wiele bardziej skuteczne niż aktywny handel na platformie. Wiele osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i długofalowość swoich inwestycji, używa strategii DCA, o której pisalismy w artykule odnośnie różnych strategii na rynku kryptowalut oraz wykorzystuje właśnie opcje na giełdzie, aby zmaksymalizować zwrot z inwestycji. Uważamy, że w dużej ilości przypadków, użytkownicy nie wykorzystują potencjału swoich aktywów, które "kiszą się" na giełdzie, dlatego zachęcamy do zapoznania się w praktyce z tymi produktami, szczególnie jeżeli jesteś HODL'erem krypto. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad najlepszym możliwym wyborem, zostawiamy tabelę, która mamy nadzieję, że pomoże w wyborze odpowiedniego produktu finansowego z Binance Earn.

Stan na 18 stycznia 2021 rok

Przejdź do Binance Earn >

Komentarze

Ranking giełd