Amerykański gigant technologiczny zainwestuje w Polsce ponad 4 miliardy dolarów

Inwestycja kapitału w wysokości 4,6 miliarda dolarów stworzy około 2000 miejsc pracy dla pracowników firmy Intel oraz tysiące pośrednich etatów. To gigant technologiczny, który dzięki otwarciu oddziału w Polsce będzie mógł usprawnić łańcuch dostaw na całą Unię Europejską. 
Nowe obiekty pozwolą zaspokoić oczekiwany w nadchodzących latach wzrost zapotrzebowania na montaż i testowanie kolejnych technologii od firmy Intel. Obiekty zostaną zbudowane zgodnie z zasadami ekologicznego budownictwa i będą działały z wysokimi standardami środowiskowymi, minimalizując ślad węglowy. Docelowo firma ma zatrudniać około 2000 pracowników. Budowa kompleksu ma rozpocząć się po po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

Naczynia połączone 

Planowana inwestycja Intela w Polsce, w połączeniu z istniejącą fabryką produkcji krzemowych wafli w Leixlip - w Irlandii oraz planowaną fabryką produkcji płytek krzemowych w Magdeburgu, pomoże stworzyć pierwszy w swoim rodzaju europejski łańcuch dostaw najnowocześniejszych półprzewodników. Takie działanie stanie się również katalizatorem dla dodatkowych inwestycji ekosystemowych i innowacji w Polsce oraz całej Unii Europejskiej.
To największa inwestycja typu greenfield w historii Polski. Wizja Intela dotycząca tego zakładu jest naprawdę imponująca, wskazuje premier Polski - Mateusz Morawiecki
//twitter.com/PremierRP_en/status/1669645223541063684?s=20 Jednocześnie Mateusz Morawiecki wyraża zadowolenie z tego rodzaju inwestycji na terenie Polski:
Bardzo się cieszę, że Polska będzie gospodarzem jednego z kluczowych ogniw w produkcji najnowocześniejszych technologii. To niezwykle ważne, że powstaną tutaj inwestycje, które zapewnią bezpieczeństwo, ale też będą miały niesamowity wpływ na rozwój technologiczny.
//twitter.com/PremierRP_en/status/1669632225741008897?s=20

Prezes Intelu zabiera głos

Wiele osób zastanawia się dlaczego Polska jest atrakcyjnym krajem dla giganta technologicznego. Odpowiedź można znaleźć w wypowiedzi samego prezesa spółki. Pat Gelsinger wskazuje, że: 
Polska jest już miejscem działań Intelu i jest dobrze przygotowana do współpracy z jego placówkami w Niemczech i Irlandii. Jest również bardzo konkurencyjna pod względem kosztów na tle innych lokalizacji produkcyjnych na świecie i oferuje znakomitą bazę talentów, które z radością chcemy pomóc rozwijać.
Powyższa wypowiedź wskazuje na to, że Polska została wybrana jako lokalizacja dla nowego obiektu z kilku powodów:
  • dobrej infrastruktury, 
  • silnej bazy talentów, 
  • doskonałego środowiska biznesowego. 
Nowy obiekt jest również dobrze zlokalizowany geograficznie pod względem współpracy z fabrykami z Niemiec i Irlandii, co powinno usprawnić przepływ towarów, polepszyć łańcuch dostaw, a także zmniejszyć koszty całkowitej produkcji półprzewodników. Teraz pozostaje nam czekać jedynie na zgodę Komisji Europejskiej, która obecnie zajmuje się wieloma kwestiami z branży nowych technologii i kryptowalut.   

Komentarze

Ranking giełd