9 lat temu na Bitcointalk ogłoszono oficjalnie projekt Ethereum

Pierwsze doświadczenia Vitalika Buterina ze społecznością Bitcoina sięgają 2011 roku. Wtedy dołączył do "Bitcointalk", forum stworzonym przez Satoshiego Nakamoto, a także stał się współzałożycielem i autorem Bitcoin Magazine. Wkrótce zaczął też podróżować i rozmawiać z deweloperami BTC na całym świecie w celu skonstruowania nowej, potencjalnie lepszej iteracji blockchaina.
Pod koniec 2013 roku Buterin opisał pomysł kolejnej cyfrowej waluty w białej księdze i wysłał ją do kilku swoich znajomych. Wizją było opracowanie blockchaina z wbudowanym językiem programowania i platformą dla zdecentralizowanych aplikacji, swoistego "androida świata kryptowalut". Następnie Ethereum zostało oficjalnie ogłoszone na Bitcointalk 23 stycznia 2014 roku. Od tego czasu minęło dokładnie dziewięć lat. Historia blockchaina przetoczyła się od whitepapera, przez atak DAO, po hard fork, problemy ze skalowalnością, a ostatnio Merge.

"Witamy w nowym początku"

W zapowiedzi Ethereum sprzed 9 lat Buterin wyjawił, że głównymi deweloperami wraz z nim są Gavin Wood, Charles Hoskinson i Jeffrey Wilcke. Z kolei Anthony Di Iorio, Mihai Alisie, Joseph Lubin i Stephan Tual zostali wymienieni jako główni członkowie spoza grona twórców. W komentarzu Buterina, zatytułowanym "Witamy w nowym początku", czytamy:
Ethereum to modułowy, stanowy, kompletny pod względem Turinga system skryptów kontraktowych połączony z blockchainem i opracowany zgodnie z filozofią prostoty, powszechnej dostępności i generalizacji. Naszym celem jest zapewnienie platformy dla zdecentralizowanych aplikacji - androida świata kryptowalut, gdzie wszystkie wysiłki mogą dzielić się wspólnym zestawem interfejsów API, pozbawionymi zaufania interakcjami i brakiem kompromisów.
Wyjaśniając swój pomysł Buterin wezwał społeczność do dołączenia do nowego ekosystemu jako wolontariusze, deweloperzy, inwestorzy i ewangeliści. Skupiono się na urzeczywistnieniu "fundamentalnie innego paradygmatu dla Internetu i relacji, które zapewnia."

Podważenie idei "maksymalizmu dominacji Bitcoina"

W tym samym roku Buterin zakwestionował Bitcoin Dominance Maximalism, szkołę myślenia, która jest nadal bardzo aktualna w ekosystemie kryptowalut. Jego traktat zasadniczo oddzielił ludzi, którzy po prostu chcą poprawić Bitcoin od tych, których można nazwać "maksymalistami dominacji Bitcoina", często kategoryzowanymi jako radykalni zwolennicy pierwszej kryptowaluty. To był pierwszy raz, kiedy zakwestionował ideologię. Od tego czasu samo Ethereum stało się najbardziej konsekwentnym i głośnym krytykiem dumnego "maksymalisty Bitcoina". Pomimo różnic w kulturze i działaniu, Ethereum wciąż udało się utrzymać pozycję drugiej największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej. Nawet gdy większość prominentnych altcoinów umarła śmiercią naturalną.

Komentarze

Ranking giełd