15 lat temu świat poznał bitcoina. Jak przez lata kreował się pomysł tej kryptowaluty?

Satoshi Nakamoto dokładnie 31 października 2008 roku przekazał światu wiadomość, która zmieniła życie wielu z nas. To wtedy opublikował Białą księgę Bitcoina. Dziś mija od tego wydarzenia 15 lat.

Satoshi Nakamoto opublikował Białą księgę

Satoshi Nakamoto udostępnił Białą księgę Bitcoina (BTC) za pośrednictwem listy mailingowej cypherpunków. Mniej zaznajomionym w temacie szybko wyjaśniamy, że nie chodzi o odłam fanów punk rocka. Choć z tymi ostatnimi panowie mieli coś wspólnego - nie ufali władzy. Ruch cypherpunków propagował bowiem powszechne stosowanie kryptografii, co miało prowadzić do zmian społecznych i politycznych. Twórca Bitcoina był jednym z nich.
Pracowałem nad nowym elektronicznym systemem gotówkowym, który będzie w pełni peer-to-peer, bez zaufanej strony trzeciej
– napisał w mailu Satoshi. Załączył w wiadomości tej link do dokumentu zatytułowanego: „Bitcoin: elektroniczny system pieniężny peer-to-peer”. Nie wiemy, czy był tego świadomy, ale rozpalił tym cichą - przynajmniej początkowo - rewolucję. W swoim dziele przedstawił wizję zdecentralizowanego systemu, który mógłby ułatwić transakcje typu peer-to-peer i zarazem stanowiłby rozwiązanie problemu „podwójnego wydatkowania”. Chodziło mu o to, by środki przesyłać w sposób bezpieczny i bez udziału strony trzeciej. Z kolei wspomniane podwójne wydatkowanie było sporym problemem - chodziło o to, by nikt nie mógł dwa razy zapłacić tymi samymi środkami (bitcoinami) za różne zakupy. Pomogła w tym technologia blockchain i algorytm Proof-of-Work, który stworzył Hal Finney.

Geneza sieci Bitcoin

O Bitcoinie jako sieci mówi się najczęściej w kontekście pracy Nakamoto. Pamiętajmy jednak, że wcześniej poprzedził go wynalazek Wei Daia - b-money. Chodziło o system typu peer-to-peer, który nie był jednak na tyle doskonały, by zmienić świat. Satoshi inspirował się nie tylko b-money, ale też Hashcashem autorstwa Adama Backa, który powstał w 1997 roku. Tu pojawiał się już wspomniany algorytm Proof-of-Work. Tyle że nie służył w obronie przed finansowymi oszustami, ale w ograniczeniu spamu w poczcie e-mail. W tym miejscu warto przypomnieć też o innych "prabitcoinach": DigiCash Davida Chauma czy BitGold Nicka Szabo. Satoshi przytoczył też prace Henriego Massiasa, Scotta Stornetta, Stuarta Habera i Dave’a Bayera dotyczące wdrażania znaczników czasu, co potem zastosował w protokole Bitcoina. Do sieci Bitcoin wdrożono też drzewa Merkle'a, które pomogły w weryfikacji danych transakcyjnych za pomocą podpisów cyfrowych. Tu Satoshi sięgnął po prace Ralpha Merkle’a. Geniusz Satoshiego polegał jednak na połączeniu tych wszystkich elementów w jeden system. //twitter.com/CryptoShaman256/status/1568610775144480768?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1568610775144480768%7Ctwgr%5Ebf24fc476e358cfedd8288e12b345c0f86707187%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fbitcoin-btc-whitepaper-turns-15-satoshi-nakamoto

Komentarze

Ranking giełd