Znana giełda kryptowalut odzyskała aktywa skradzione 7 lat temu

Popularna platforma przeznaczona do handlu wirtualnymi aktywami, której właścicielem i operatorem jest spółka iFinex Inc, zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych ogłosiła wczoraj (tj. 6 lipca br.), że udało jej się odzyskać część aktywów utraconych w wyniku włamania z 2016 r.
Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym Bitfinex otrzymał zwrot środków od amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Giełda kryptowalut odzyskuje skradzione aktywa

Choć jest to tylko kropla w morzu, platforma Bitfinex ogłosiła, że odebrała 312 219 dol. w walucie fiducjarnej oraz 6,917 BCH wartych przy aktualnym kursie łącznie około 1 936 dol. Firma ta w dalszym ciągu współpracuje z organami ścigania, aby odzyskać pozostałe aktywa skradzione w wyniku ataku hakerskiego przeprowadzonego około 7 lat temu.  [embed]//twitter.com/bitfinex/status/1677031256570183686[/embed] Należy przypomnieć, że w ramach incydentu, który rozegrał się w 2016 r., hakerzy wyprowadzili z Bitfinex blisko 120 900 BTC. Przy aktualnej cenie największej z kryptowalut ich całkowita wartość przekracza 3,6 mld dol. W tamtym czasie jednak skradzione Bitcoiny zostały wycenione na 72 mln dol.  Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oznajmił w 2022 r., że udało mu się przejąć część z wyprowadzonych kryptowalut. Aresztował on przy tym dwie osoby, zarzucając im spisek w celu wyprania skradzionych wirtualnych walut. 

Poszkodowani inwestorzy wciąż czekają na rekompensatę

W lutym ubiegłego r. amerykańskie organy ścigania przechwyciły 94 000 BTC o ówczesnej wartości ponad 3,6 mld dol., przy kursie powyżej 38 tys. dol. za monetę pochodzących z włamania do Bitfinex. Odzyskane wirtualne waluty zostały przekazane posiadaczom tokenów Recovery Right (RRT) wydanych użytkownikom, którzy stracili kryptowaluty w wyniku wspomnianego ataku hakerskiego.  Zgodnie z warunkami umowy wszelkie odzyskane kwoty Bitfinex wykorzystuje do odkupu RTT. Ze względu na to, iż w obiegu znajduje się jeszcze 30 mln RTT, odzyskana niedawno suma nie jest wystarczająca do pokrycia wszystkich zobowiązań. Zgodnie z umową zawartą między giełdą a poszkodowanymi inwestorami każdy RTT ma być wykupiony za 1 dol.  Po dokonaniu ataku hakerskiego złodzieje kilkukrotnie przenosili krypto aktywa. Sprawcy transferowali je, wykorzystując do tego celu giełdy z mniejszymi wymogami dot. weryfikacji tożsamości - KYC. Ostatecznie jednak śladów nie udało im się wystarczająco zatrzeć, a funkcjonariusze dokonali jednego z największych przejęć skradzionych kryptowalut w historii.

Komentarze

Ranking giełd