Założyciele BitMEX przyznają się do winy. Naruszyli amerykańskie prawo

Arthur Hayes i Benjamin Delo zostali oskarżeni o naruszenie amerykańskiej ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) przez prowadzenie platformy handlu BitMEX. Wczoraj Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że przyznali się do winy przed marcowym terminem procesu oraz zgodzili się zapłacić po 10 mln USD grzywny. Departament Sprawiedliwości w komunikacie prasowym opublikowanym w czwartek stwierdził, że:
W wyniku celowego niepowodzenia we wdrażaniu programów AML i KYC BitMEX stał się w rzeczywistości platformą do prania pieniędzy. Na przykład w maju 2018 r. Hayes został powiadomiony o zarzutach, że BitMEX był wykorzystywany do prania dochodów z włamań kryptowalutowych.

Oświadczenia oskarżonych

Arthur Hayes i Benjamin Delo przyznali się do tego, że umyślnie nie ustanawiali, nie wdrażali oraz nie utrzymywali programu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Arthur Hayes ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego BitMEX niedługo po wniesieniu zarzutów. W swoim oświadczeniu, powiedział, że przyjmuje odpowiedzialność za swoje czyny oraz czeka na czas, kiedy będzie mógł sprawę zostawić za sobą. Swoje oświadczenie złożył także Benjamin Delo:
Żałuje, że platforma BitMEX, której byłem współzałożycielem, nie miała odpowiedniego programu do identyfikacji klientów.

Chcieli ominąć amerykańskie przepisy

W październiku 2020 roku Departament Sprawiedliwości USA twierdził, że Hayes, Delo dopuścili się próby ominięcia amerykańskich przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Otworzyli sklep na morzu, ale pozwolili klientom z USA na realizację transakcji na platformie. BitMEX umożliwił klientom ze Stanów Zjednoczonych handel produktami kryptograficznymi i instrumentami pochodnymi. Nie posiadał jednak rejestracji jako platforma instrumentów pochodnych w federalnym regulatorze. Założyciele zostali oskarżeni o naruszenie amerykańskiej ustawy o tajemnicy bankowej przez prowadzenie BitMEX, platformy działającej ze słabymi protokołami przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Komentarze

Ranking giełd