Wyciekły plany regulacji kryptowalut w USA

We wtorek Twitter rozgrzał się do czerwoności z powodu kopii projektu amerykańskiej ustawy dotyczącej kryptowalut. Dokument o objętości 600 stron wskazuje niektóre z kluczowych obszarów zainteresowania organów regulacyjnych, w tym zdecentralizowane finanse (DeFi), stablecoiny, zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) i giełdy kryptowalut.
Ochrona użytkowników wydaje się głównym celem organów regulacyjnych, czego dowodem ma być wymóg, aby każda platforma kryptowalutowa lub dostawca usług był legalnie zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych, niezależnie od tego, czy jest to DAO czy protokół DeFi. Może to w znacznym stopniu ograniczyć szanse anonimowych projektów kryptowalutowych na rozwój w Stanach Zjednoczonych. Każda platforma niezarejestrowana w tym kraju będzie podlegać opodatkowaniu, a definicja DeFi nadal wydaje się niejasna.

Wyższe koszty działalności dla giełd

Projekt ustawy ma również na celu zwiększenie przejrzystości przepisów dotyczących papierów wartościowych w odniesieniu do aktywów cyfrowych, co jest postulatem wysuwanym zarówno przez społeczność kryptowalutową, jak i ustawodawców. W nowym projekcie ustawy proponuje się zwiększenie kosztów przestrzegania przepisów przez giełdy, co z kolei może doprowadzić do wzrostu opłat giełdowych. Każdy protokół lub platforma, na której odbywa się obrót przynajmniej jednym aktywem cyfrowym, zostanie zakwalifikowana jako giełda.

Cynthia Lummis i Kirsten Gillibrand prezentują własny projekt ustawy

Inny projekt ustawy dotyczącej kryptowalut przedstawiły senatorki Cynthia Lummis (Republikanie) i Kirsten Gillibrand (Demokraci). Ich projekt ustawy uwolniłby drobne zakupy towarów i usług od podatków, zwalniając z nich transakcje poniżej 200 USD – potencjalnie otwierając drogę dla kryptowalut, które działają bardziej jak waluta. Zgodnie z projektem decydujące uprawnienia regulacyjne uzyskałaby Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Daleko idące przepisy mają na celu rozwiązanie najważniejszych problemów związanych z aktywami cyfrowymi. Ustawa mogłaby ustanowić nowe prawo federalne dotyczące stablecoinów, podatków od drobnych płatności oraz jurysdykcji organów regulacyjnych. Działania Lummis i Gillibrand są postrzegane w Waszyngtonie jako punkt wyjścia do dialogu, który przed końcem bieżącego roku nie wywoła żadnych istotnych skutków. Projekt ustawy dołącza do kilku wcześniejszych, które w większości próbowały objąć wąskie fragmenty krajobrazu kryptowalutowego, jak na przykład niedawny projekt senatora Pata Toomeya dotyczący stablecoinów.

Komentarze

Ranking giełd