Władze USA ujawniły tożsamość krypto hakera

Departament Sprawiedliwości USA, oskarżył Andreya Turchina, znanego pod pseudonimem "fxmsp", o różne przestępstwa federalne. Turchin rzekomo założył grupę cyberprzestępczą, która atakowała sieci komputerowe wielu firm. Grupa Turchina miała sprzedawać wykradzione dane w sieci darknet. Turchin, 37-letni obywatel Kazachstanu, jest znany w darknecie jako "the invisible god of networks", czyli "niewidzialny bóg sieci". Podobno sprzedał on dostępy do tysięcy sieci, które zdobył za pomocą złośliwego oprogramowania. Według Departamentu Sprawiedliwości, Turchin, dzięki swojej nielegalnej działalności, w ciągu trzech lat zgromadził milionową fortune w kryptowalutach. Postępowanie karne przeciwko hakerowi prowadzi Zachodni dystrykt Waszyngtonu. "fxmsp" jest oskrażony o włamania do firm z ponad 40 różnych krajów.

Nie dokonano jeszcze żadnych aresztowań

Stany Zjednoczone są wspierane przez władze Kazachstanu oraz Wielkiej Brytanii, które próbują wzmocnić akt oskrażenia przeciwko Turchinowi.
"Cyberprzestępczość nie zna granic międzynarodowych, a powstrzymanie tych przestępstw wymaga współpracy wielu międzynarodowych partnerów. Wyrażam uznanie dla Kazachstanu za jego pomoc w tym śledztwie. Mam nadzieję, że te kluczowe partnerstwa międzynarodowe, pomiędzy śledczymi zajmującymi się cyberprzestępczością, doprowadzą do pociągnięcia Andreya Turchina do odpowiedzialności karnej".
- powiedział Brian T. Moran, amerykański prokurator. Mimo, że w oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości nie podano informacji o aresztowaniu Turchina przez kazachską policję, to FBI udało się zidentyfikować nieznaną liczbę jego współpracowników. W akcie oskarżenia nie ma wzmianki o ich tożsamości.

Struktura cyberprzestępczości Fxmsp

Departament Sprawiedliwości wyszczególnił operacje cyberprzestępcze prowadzone przez "fxmsp" i sposób, w jaki udało mu się przeprowadzić te transakcje:
"Ceny zazwyczaj wahały się od kilku tysięcy dolarów do, w niektórych przypadkach, ponad stu tysięcy dolarów, w zależności od ofiary i stopnia dostępu do systemu i kontroli. Wiele transakcji odbywało się za pośrednictwem brokera i escrow, co pozwalało zainteresowanym kupującym na próbkowanie dostępu do sieci przez ograniczony okres czasu w celu sprawdzenia jakości i wiarygodności nielegalnego dostępu".
Łączna wartość Bitcoinów (BTC) przesyłanych w darknecie wzrosła o 65% w pierwszym kwartale 2020 roku, pomimo spadku liczby takich transakcji w tym samym okresie, rok wcześniej.

Komentarze

Ranking giełd