Wiceprzewodniczący ESMA wzywa do zakazu kopania kryptowalut w UE

Erik Thedéen - wiceprzewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) kontynuuje lobbing na rzecz zakazu miningu kryptowalut w UE. Wiceszef ESMA, będący jednocześnie prezesem szwedzkiej Finansinspektionen, udzielił wywiadu dla Financial Times. Powiedział w nim, że wydobycie bitcoinów stało się narodowym szwedzkim problemem, który może stanowić zagrożenie dla realizacji celów związanych z polityką klimatyczną.
Rozwiązaniem jest zakazanie Proof of Work. Proof of Stake ma znacznie niższy profil energetyczny - wskazuje Thedéen.
Urzędnik wyraził pogląd, że unijni regulatorzy powinni wywrzeć presję na branżę kryptowalut, zachęcając ją do przejścia na wydobycie oparte na algorytmie PoS. Wiceszef ESMA nie zwraca przy tym uwagi na problem związany z wykorzystaniem brudnej energii, tylko fakt, że górnicy sięgają coraz częściej do jej odnawialnych źródeł. Thedéen uważa, że jest ona potrzebna w innych sektorach. Większość dotychczasowych krytyków miningu bitcoina nie miało problemu z wykorzystaniem zielonej energii.

Konsekwentne stanowisko szwedzkich polityków

Thedéen kontynuuje narrację, którą rozpoczął jeszcze przed objęciem fotela wiceprzewodniczącego ESMA. Na początku listopada zeszłego roku jego podpis znalazł się pod wspólnym dokumentem Finansinspektionen i Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska, zatytułowanym jako: „Kryptowaluty stanowią zagrożenie dla transformacji klimatycznej – energochłonne wydobycie powinno zostać zakazane”.
Szwecja potrzebuje energii odnawialnej zabieranej przez producentów aktywów kryptograficznych do transformacji klimatycznej naszych podstawowych usług, a jej zwiększone wykorzystanie przez górników zagraża naszej zdolności do spełnienia Porozumienia Paryskiego - argumentowano wzywając do zakazania miningu kryptowalut opartych na PoW w całej Unii Europejskiej.
Czy stanowisko Finansinspektionen zyska wsparcie ESMA oraz pozostałych unijnych regulatorów? W tej chwili nic tego nie zwiastuje, ale kadencja Thedéena w Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych potrwa jeszcze 2 lata i 5 miesięcy.

Komentarze

Ranking giełd