W dniu halvingu w sieci bitcoina wydarzy się jeszcze jedna rzecz, która niepokoi analityków

W ekosystemie Bitcoina wkrótce pojawi się cyfrowy protokół – Runes – opracowany przez Caseya Rodamora. Choć budzi spore nadzieje, eksperci rynkowi ostrzegają inwestorów, że niesie to za sobą pewne zagrożenia.
  • W sieci bitcoina zostanie odpalony protokół Runes,
  • Zdaniem niektórych ekspertów to zagrożenie dla sieci.

W sieci Bitcoin będzie wkrótce gorąco?

I tak np. DeFi Ignas wskazuje w swoim poście, że widzi rosnące podekscytowanie airdropem tokena Rune. Porównuje to do szaleństwa, jakie widzieliśmy na rynku tokenów niewymiennych (NFT). Problem w tym, że wspomniany “zrzut” ma mieć miejsce w sieci bitcoina, co przełoży się zapewne na zwiększenie opłat transakcyjnych. Do tego dojdzie do niego tego samego dnia, w którym zajdzie halving. Nie chodzi jednak tylko o skok kosztów. Jeden ekspert ogólnie jest zdania, że Rune jako nowy protokół to coś zdecydowanie przereklamowanego. Jest sceptyczny w kwestii możliwości zaoferowania przez niego lepszych mechanizmów wymiany w porównaniu z działającymi już w sieci Bitcoin tokenami BRC20. Brzmi skomplikowanie? Już wyjaśniamy. W tym wszystkim chodzi m.in. o standardy tokenów, które zapewniają kompatybilność i pomagają zharmonizować szerszy ekosystem. Na przykład dzięki obecnie popularnemu w blockchainie BTC standardowi BRC-20 deweloperzy projektów planujący wydawanie tokenów znają zasady i wytyczne, którymi powinni się kierować przy tworzeniu tokenów. Problem z obecną konfiguracją polega na tym, że nie ma żadnych zasad zabraniających tworzenia nowych standardów tokenów. Standard zależy od innowacyjności twórcy i tego, czy znajdzie on wsparcie społeczności. Ta swoboda może jednak powodować problemy. Wspomniany analityk przewiduje, że ze względu na wiele standardów wydawania tokenów, doświadczenie użytkownika (UX) szybko się pogorszy. Przełoży się to na działanie portfeli, animatorów rynku, programistów i innych uczestników ekosystemu. Podsumowując, powstanie chaos i niepotrzebne zamieszanie. //twitter.com/DefiIgnas/status/1780547832287789556 //twitter.com/KyleSamani/status/1780372225427714444

Wcale nie będzie tak źle?

Nie wszyscy są jednak takimi sceptykami. Niektórzy eksperci wskazują, że brak centralnego organu dyktującego standardy pozwala użytkownikom wybrać standardy, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom. Pozwoli to więc wygrać najlepszemu rozwiązaniu. Oczywiście czas pokaże, jak sieć będzie ewoluować w nadchodzących miesiącach i jak zmienią się preferencje użytkowników. W 2023 r. adopcja tokenów spowodowała jednak wzrost opłat transakcyjnych. Pamiętajmy też, że wcześniej to tokeny Ordinals doprowadziły do zapchania się sieci BTC. Miało to miejsce w zeszłym roku.

Komentarze

Ranking giełd