W najnowszym poście na blogu, programista napisał:
Za każdym razem, gdy duża scentralizowana giełda upada, głównym pytaniem, które się pojawia, jest to, czy techniki kryptograficzne mogłyby zostać wykorzystane do rozwiązania problemu. Zamiast polegać wyłącznie na narzędziach "fiat", takich jak licencje rządowe, audyty, badania ładu korporacyjnego i biografie osób stojących za platformą, firmy mogłyby tworzyć dowody kryptograficzne, aby wykazać, że środki przechowywane w blockchainie są wystarczające do pokrycia zobowiązań wobec użytkowników.Według Buterina, idealnie byłoby, gdyby istniał system, który uniemożliwiałby giełdom operowanie środkami klientów bez ich zgody. Podkreślił, że technologia zk-SNARKs może pomóc w osiągnięciu tego celu.
Założyciel Ethereum nazwał procedurę Merkle Tree Proof-of-Reserves "tak dobrą, jak tylko może być schemat commitment proof". Zauważył jednak, że model ten wiąże się z szeregiem obaw dotyczących prywatności. W ramach Merkle Tree Proof-of-Reserves, giełda lub niezależny podmiot zamyka portfele platformy i łączy je w Merkle Tree. Podobną metodę planują zastosować na przykład Huobi i Binance.Having a safe CEX: proof of solvency and beyond//t.co/AKEweYZfj2 Big thanks to @balajis and staff from @coinbase @binance @krakenfx for discussion!
— vitalik.eth (@VitalikButerin) November 19, 2022
zk-SNARKS oferują większą prywatność
Według Buterina, nawet przy najprostszej implementacji, zk-SNARKs sprawi, że procedura PoR będzie bardziej poufna: "gałąź" drzewa Merkle'a podana konkretnemu użytkownikowi jako dowód wypłacalności nie pozwoli mu poznać informacji o saldach innych klientów. Dodał, że w razie potrzeby technologia może być dostosowana do bardziej złożonych środowisk. Jako przykład założyciel Ethereum przytoczył sytuację, w której za pomocą zk-SNARKów platforma pokazuje użytkownikom, że nie traktuje w sposób preferencyjny innych uczestników w ramach transakcji margin. Buterin powiedział, że metody kryptograficzne pozwalają na weryfikację rezerw giełdy wyłącznie w aktywach cyfrowych:Platformy przechowują nie tylko kryptowaluty, ale także fiat - w ramach systemu bankowego. [...] Procedura będzie opierać się na tradycyjnych modelach zaufania: instytucja kredytowa potwierdzi saldo, audytorzy potwierdzą saldo i tak dalej. Biorąc pod uwagę, że fiat nie jest podatny na weryfikację kryptograficzną, jest to najlepsze, co można zrobić.Na koniec zauważył, że w przyszłości mogą istnieć "kryptograficznie ograniczone" scentralizowane giełdy. Powiedział, że będą one przechowywać aktywa w wyspecjalizowanych inteligentnych kontraktach, które wykluczają nieautoryzowane użycie środków klientów.
Komentarze