Vitalik Buterin rozlicza branżę kryptowalut z jej błędów

Współzałożyciel Ethereum opowiedział o tym, co nie podoba mu się w sektorze kryptowalutowych aktywów. Rosyjsko-kanadyjski programista skrytykował osoby uważające tokenizację za główny przełom w branży blockchain, ponieważ tak wąska perspektywa podważa szerszy zakres potencjału, jaki drzemie w tej technologii.
Swoimi przemyśleniami Vitalik Buterin podzielił się w trakcie sesji na Twitterze, podczas której której społeczność mogła zadawać mu różne pytania - tzw. Ask Me Anything (AMA)

Rola rynku kryptowalut nie powinna być ograniczona

Vitalik Buterin oznajmił, że jest rozczarowany postawą niektórych obserwatorów branży cyfrowych aktywów, którzy uważają tokenizację za główną innowację w przestrzeni kryptowalut. 29-latek stwierdził bowiem, iż technologia stojąca za tą klasą aktywów może być wykorzystana na wielu płaszczyznach i rozwiązywać szereg problemów.  [embed]//twitter.com/VitalikButerin/status/1674035841641971720[/embed] Oczywiście nie wykluczył on tego, że tokenizacja zrewolucjonizowała modele ekonomiczne, a także zdemokratyzowała dostęp do instrumentów finansowych. Stworzyła ona, chociażby nowe możliwości inwestycyjne, pozwalając osobom z całego świata na nabycie danego cyfrowego zasobu. Obok współzałożyciel Ethereum dodał jednak, iż stanowi ona tylko jeden z licznych aspektów szerszych możliwości transformacyjnych, jakie stwarza branża kryptowalut

Przeszkody na drodze do wzrostu i innowacji

Programista stojący za drugą co do wielkości kryptowalutą rzucił światło na wyzwania, jakim trzeba stawić czoła, aby rynek wirtualnych walut mógł dalej się rozwijać. Wśród nich wymienił on problem “niewłaściwej alokacji kapitału”. Wspomniał on m.in. o ryzyku inwestycyjnym, jakie mogą wziąć na swoje barki fundusze przeznaczające środki na projekty pozbawione innowacji lub długoterminowej rentowności Inną kwestią jest spekulacyjny charakter kryptowalut. Niektórzy członkowie społeczności mogą zbyt mocno się na nim skupiać. W efekcie ich kapitał powędruje do wirtualnych walut pozwalających osiągnąć im krótkoterminowe zyski. Tacy inwestorzy, ignorując aspekty tj. decentralizacja i przejrzystość, mogą podważać istotę kryptowalut oraz ich prawdziwą wartość Vitalik Buterin skrytykował również nierealistyczne przekonania i plany niektórych projektów. W jego opinii powinna stać za nimi rzeczywista implementacja. Tym, czego współzałożyciel Ethereum nie lubi w branży kryptowalut, są również konflikty. Wyszedł on z założenia, iż prowadzenie konstruktywnego dialogu oraz współpraca ma ogromne znaczenie dla dalszego wzrostu i rozwoju rynku kryptowalutowych aktywów. 

Komentarze

Ranking giełd