Vitalik Buterin ostrzega przed przeciążeniem Ethereum 

Vitalik Buterin zwrócił uwagę na potencjalne ryzyko przeciążenia konsensusu Ethereum. Taka sytuacja może mieć katastrofalny wpływ na funkcje, które obejmują walidację bloków i utrzymanie bezpieczeństwa sieci. Sam konsensus Ethereum opiera się na mechanizmie proof-of-stake, który zaczął funkcjonować we wrześniu 2022 roku. Dlaczego może dojść do przeciążenia sieci? Jakie mogą być konsekwencje tego zdarzenia? O tym piszemy poniżej!

Buterin próbuje ratować Ethereum

W swoim wpisie opublikowanym 21 maja, Buterin przestrzegał przed wykorzystywaniem konsensusu Ethereum do celów, które wykraczają poza jego główne zadania. Wpis ten, zatytułowany ,,Nie obciążaj konsensusu Ethereum", podkreślał, że taka praktyka mogłaby narazić cały ekosystem na szwank. Głosząc potrzebę utrzymania prostoty blockchaina, Buterin wskazał, że w przeszłości pojawiło się wiele propozycji mających na celu wykorzystanie społecznościowego konsensusu Ethereum w celach dodatkowych, takich jak tworzenie wyroczni cenowych i w zakresie danych, podejmowanie inicjatyw re-stakingu, czy wykorzystanie tzw. soft forków warstwy 1 do ratowania projektów warstwy 2 w przypadku ich problemów.

Buterin, a nadmierna funkcjonalność blockchaina

Buterin zauważył, że w przypadku Ethereum: 
Naturalnie pojawia się pokusa, aby dodać do rdzenia blockchaina coraz więcej funkcji, ponieważ to właśnie rdzeń blockchaina przyciąga najwięcej uwagi i posiada największą wagę ekonomiczną, jednak każde takie rozszerzenie czyni rdzeń sam w sobie bardziej narażonym na uszkodzenia.
Wskaźnikami wysokiego systemowego ryzyka, które może narażać Ethereum, są między innymi błędy w działaniu, czy celowe ataki 51%. Dodatkowo pojawia się hipotetyczna sytuacja w której posiadacze lub walidatorzy ETH mogą być przekupieni do oddania konkretnego głosu. Czy Ethereum sprosta nadmiernym przeciążeniom sieci? O tym prawdopodobnie dowiemy się niebawem! 

Komentarze

Ranking giełd