Vitalik Buterin chwali Bitcoin Ordinals i posyła prztyczka w stronę laserowych oczu

Vitalik Buterin wskazuje, że pojawienie się Bitcoin Ordinals sygnalizuje "organiczny powrót kultury twórców" do sieci pierwszej kryptowaluty.
Powyższe twierdzenie padło podczas dzisiejszej rozmowy na Twitterze z Ericem Wallem i Udi Wertheimerem. Konwersacja dotyczyła tego, czego twórcy Bitcoina mogą nauczyć się od deweloperów Ethereum. Jednocześnie Buterin chwali Ordinals i standard tokenów BRC-20, które jego zdaniem stanowią odrzucenie przestarzałej polityki w ekosystemie Bitcoina.

Powrót do korzeni 

Jak stwierdził najpopularniejszy programista Ethereum:
Ordinals zaczynają przywracać kulturę rzeczywistego działania. Wydaje mi się, że naprawdę sprzeciwiamy się ruchowi laserowych oczu, co w gruncie rzeczy jest dobre. 
Sama rozmowa trwała prawie dwie godziny i ukierunkowała była na problem skalowalności. Wall twierdził, że sieć Lightning Network nie jest w stanie odpowiednio skalować przyszłych transakcji i często zawodzi, nawet podczas średniej wielkości płatności. W odpowiedzi na to twierdzenie Buterin zasugerował, że najlepszym podejściem do uniknięcia problemu byłoby skupienie się na wdrażaniu różnych typów rozwiązań warstwy 2, a także na szukaniu sposobów na zwiększenie efektywności podstawowej warstwy Bitcoina.

Bitcoin powinien rozwijać funkcjonalności

Wertheimer natomiast stwierdził, że wprowadzenie rollupów mogłoby stworzyć interesujący efekt uboczny. Tłumaczył to w następujący sposób: 
Jeśli zastosowalibyśmy rollupy dla Bitcoina, faktycznie możemy otrzymać również środowisko wykonawcze i moglibyśmy stworzyć smart kontrakty.
Podkreślić w tym miejscu należy, że Wall i Wertheimer, to dwie kluczowe postacie stojące za projektem Ordinals - Taproot Wizards. Obaj są zwolennikami tego protokołu i regularnie propagują budowanie zwiększonej funkcjonalności na bazie sieci Bitcoina. Niestety obaj są również krytykowani przez ortodoksyjnych zwolenników BTC. Tradycjonaliści twierdzą, że NFT i smart kontrakty oparte na Bitcoinie rozcieńczają jego domniemaną podstawową funkcję, którą jest sieć peer-to-peer dla płatności gotówkowych. Głosy sprzeciwu pochodzą m.in. od CEO Jan - Samsona Mow'a - który uważa, że Ordinals marnują przestrzeń blokową, która mogłaby być poświęcona płatnościom w BTC. //twitter.com/udiWertheimer/status/1677073498081050624?s=20   Niemniej jednak sama rozmowa, która miała miejsce na Twitterze wskazuje na rosnące zainteresowanie rozwijaniem funkcjonalności Bitcoina. Wspomniany rozwój z pewnością doprowadzi do zmian w ekosystemie kryptowalut. 

Komentarze

Ranking giełd