Użytkownicy DeFi stracili 12 mld USD w 2021 r.

Według danych udostępnionych przez firmę analityczną Elliptic, od początku 2021 roku inwestorzy stracili 12 miliardów dolarów na rzecz przestępców atakujących platformy DeFi. Ponad 10 miliardów dolarów z tej kwoty przypada na sprawy związane z oszustwami i kradzieżami na zdecentralizowanych produktach. W ciągu ostatnich lat całkowita wartość zablokowana w projektach DeFi gwałtownie wzrosła z 500 milionów dolarów do prawie 250 miliardów dolarów. Wraz z tak dużym wzrostem, pojawia się jednak coraz większe ryzyko oszustw. Od początku bieżącego roku użytkownicy stracili w ten sposób 10,5 miliarda dolarów. Dla porównania, w całym 2020 roku liczba ta wynosiła zaledwie 1,5 miliarda dolarów. Tom Robinson - główny naukowiec w Elliptic - wyjaśnił negatywne statystyki faktem, że przestrzeń DeFi stała się obszarem innowacji finansowych, w którym ludzie alokują znaczne kwoty pieniędzy. Według niego, właśnie dlatego okazała się ona być kuszącym celem dla oszustów:
Ekosystem DeFi to niezwykle ekscytująca i szybko zmieniająca się przestrzeń, w której innowacje w zakresie usług finansowych dzieją się z prędkością światła. Przyciąga to duże ilości kapitału do projektów, które nie zawsze są solidne i dobrze przetestowane. Podmioty przestępcze dostrzegły okazję, aby to wykorzystać.
Platformy DeFi nie posiadają również kompleksowych ram regulacyjnych. Próbując rozwiązać problemy w tym sektorze, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała niedawno raport dotyczący regulacji, ryzyka i możliwości w tym zakresie. Caroline Crenshaw - komisarz agencji - zapewniła, że jej departament sprawuje jurysdykcję nad DeFi, ale żadna platforma DeFi nie zarejestrowała się u regulatora. W związku z tym uczestnicy ekosystemu nadal nie są chronieni przez żadne organy prawne.

Komentarze

Ranking giełd