USA chciały zlikwidować Bitcoina

Teorie spiskowe, pojawiające się od lat wśród społeczności skupionej wokół Bitcoina, zyskały potwierdzenie. Katie Haun, była prokurator Departamentu Sprawiedliwości USA, powiedziała w wywiadzie udzielonym dla stacji CNBC, że miała za zadanie rozpracować pierwszą kryptowalutę.  Kariera Katie Haun potoczyła się w innym kierunku, niż można było przypuszczać w 2012 roku, gdy po raz pierwszy usłyszała o Bitcoinie. Wtedy miała przyjrzeć się pierwszej kryptowalucie jak wrogowi. Domyślnym zadaniem było "zdjęcie" Bitcoina, dokładnie tak, jak robiła to ze skorumpowanymi urzędnikami i członkami mafii. Jako prokurator występowała z oskarżeniem m.in. przeciwko gangom motocyklowym działającym na terenie Kalifornii. Katie Haun mówiła w wywiadzie, że badając nowy rodzaj aktywów, dostrzegła że śledzenie drogi, którą przebywają jest prostsze niż w przypadku gotówki, czy kart kredytowych. Stała się w tej dziedzinie ekspertem Departamentu Sprawiedliwości i pomagała wykrywać przestępstwa związane z kryptografią. Agenci rządowi nadużywali swoją władzę w nieregulowanym, słabo znanym wówczas obszarze, wykorzystując pierwszych użytkowników kryptowalut. Znakomitym przykładem takich działań było dwóch urzędników. Pierwszy ukradł 20 000 bitcoinów, a drugi wyłudził środki od twórcy Silk Road - słynnej czarnorynkowej platformy, która działała w darknecie. Sprawiedliwość dosięgła obu, Haun przyznała, że to dzięki blockchainowi było możliwe wykrycie tych nadużyć. Wszelkie próby likwidacji Bitcoina spełzły na niczym, a Katie Haun jest dziś nazywana "wiarygodną twarzą kryptowalut".
Czasami najwcześniejsi użytkownicy nowych technologii są przestępcami. (...) Przestępcy zawsze szukają luk prawnych lub nowych sposobów wykorzystywania systemu - mówiła Haun w wywiadzie dla CNBC.
Była pani prokurator poruszyła także temat Libry. Stwierdziła, że środowisko władzy w USA, miało podobne podejście do Bitcoina. Teraz ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której miałby być delegalizowany. W związku z tym być może stablecoin Facebooka, wciąż ma jakąś przyszłość. Po odejściu z Departamentu Sprawiedliwości USA, Katie Haun związała się z branżą kryptograficzną. Obecnie jest pierwszą kobietą na stanowisku wspólnika w Andreessen Horowitz i współzałożycielem funduszu kryptowalutowego o wartości 350 milionów dolarów.

Komentarze

Ranking giełd