Ukraina rozważa emisję CBDC, które ułatwi handel kryptowalutami

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) przedstawił pomysły na emisję e-hrywny, czyli cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).
28 listopada NBU opublikował komunikat, w którym odniósł się do koncepcji e-hrywny. W oświadczeniu podkreślono m.in., że kluczowym celem pieniądza cyfrowego będzie pełnienie wszystkich funkcji tradycyjnego pieniądza i uzupełnienie gotówkowych i bezgotówkowych form istniejącej hrywny. NBU wskazał, że rozwija koncepcje e-hrywien we współpracy z uczestnikami rynku aktywów wirtualnych, firmami płatniczymi i organami państwowymi. Zgodnie z komunikatem, bank centralny rozważa trzy możliwe funkcje CBDC, które różnią się kluczowymi cechami.

Od płatności detalicznych po rozliczenia transgraniczne

Pierwszy wariant opisuje e-hrywnę dla detalicznych płatności bezgotówkowych z możliwą funkcjonalnością „zaprogramowania” pieniądza poprzez inteligentne kontrakty. Detaliczna e-hrywna umożliwiłaby realizację celowych płatności społecznych i zmniejszenie wydatków rządowych na administrację. Drugi wariant CBDC przewiduje, że e-hrywna będzie wykorzystywana w operacjach związanych z wymianą kryptowalut, emisją i innymi operacjami związanymi z wirtualnymi aktywami. – E-hrywna może stać się jednym z kluczowych elementów rozwoju jakościowej infrastruktury dla rynku aktywów wirtualnych na Ukrainie – wskazano w komunikacie. Trzeci wariant zakłada, że e-hrywna będzie umożliwiała płatności transgraniczne, co powinno zapewnić szybsze, tańsze i bardziej przejrzyste transakcje globalne.

NBU współpracuje z projektami kryptowalutowymi

– Opracowanie i wdrożenie e-hrywny może być kolejnym krokiem w ewolucji infrastruktury płatniczej Ukrainy – powiedział w oświadczeniu Oleksij Shaban, dyrektor departamentu systemów płatniczych i rozwoju innowacji NBU. Dodał również, że ukraińskie CBDC może mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ekonomiczne i wzmocnienie suwerenności monetarnej państwa. Zgodnie z komunikatem Ukraiński Instytut Własności Intelektualnej zarejestrował znak towarowy „e-hryvnia” dla NBU w październiku 2022 roku. Jak informowano wcześniej, NBU w ostatnich latach aktywnie bada możliwość emisji CBDC, zatrudniając deweloperów blockchain i współpracując z dużymi projektami branżowymi, takimi jak Stellar Development Foundation.

Komentarze

Ranking giełd