UE zakończy prace nad projektem ustawy regulującej kryptowaluty w czerwcu

W dniu 30 czerwca 2022 r. odbędzie się ostatnie spotkanie Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady w sprawie projektu ustawy MiCA dotyczącej regulacji kryptowalut. Takie informacje przekazał kierownik ds. rozwoju w firmie Unstoppable Finance - Patrick Hansen.
Podkreślił, że wszystkie "ważne" kwestie zostały już uzgodnione, ale pozostaje jeszcze kilka otwartych tematów. Komisja Europejska chce objąć NFT zakresem MiCA, argumentując to potrzebą ochrony konsumentów. Rada UE i Parlament Europejski początkowo były przeciwne, ale - jak twierdzi Hansen - teraz poszły na ustępstwa.
Prawdopodobnym wynikiem będzie kompromis - emitenci tokenów będą zwolnieni z MiCA, ale firmy (marketplace'y itp.) świadczące usługi związane z NFT będą musiały przestrzegać prawa. Będą oni potrzebowali licencji CASP (mali gracze prawdopodobnie nie).
Hansen zauważył, że ustawodawcy nie zamierzają robić wyjątków dla algorytmicznych stablecoinów. Emitenci EMT i ART będą podlegać wysokim wymogom regulacyjnym, natomiast CASP nie będą mogły pobierać odsetek od depozytów w "stablecoinach". Specjalista dodał, że "trylogia" musi jeszcze zdefiniować "znaczące" stablecoiny i zatwierdzić architekturę nadzoru dla tego segmentu. Powiedział również, że sektor zdecentralizowanych finansów nie jest objęty zakresem MiCA. W 2023 roku Komisja Europejska opublikuje osobny raport na ten temat i rozpocznie pilotażowy projekt nowej formy "wbudowanego nadzoru DeFi". Przewiduje się, że wszystkie CASP będą miały wymagania dotyczące ujawniania informacji o każdym krypto-assecie, z którym prowadzą działalność. Wykaz danych zostanie zatwierdzony przez Europejski Urząd Nadzoru nad Rynkiem Papierów Wartościowych. Według Hansena, urzędnicy muszą również określić przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, dokładne ramy regulacyjne, a także harmonogram wdrożenia.
Następnie, zanim MiCA wejdzie w życie, przyjęty kompromis zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu.
 

Komentarze

Ranking giełd