UE nałoży ścisłe ograniczenia na banki przechowujące kryptowaluty

Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego przegłosowała nałożenie surowych ograniczeń na banki, które chcą przechowywać kryptowaluty. 
Środki, o których informacje zostały ujawnione w mediach w poniedziałek, są próbą wyprzedzenia międzynarodowych norm, które w niedalekiej przyszłości może przyjąć Komisja Europejska. Normy te mogłyby ograniczyć ilość niezabezpieczonych aktywów, takich jak bitcoin (BTC) i ether (ETH), które mogą być w posiadaniu instytucji kredytowych. Do czasu przyjęcia przepisów Komisji Europejskiej „banki będą zobowiązane do posiadania 1 euro kapitału własnego dla każdego 1 euro, które posiadają w kryptowalutach", powiedział Markus Ferber, rzecznik największego ugrupowania politycznego w Parlamencie Europejskim.
– Takie zaporowe wymogi kapitałowe pomogą zapobiec rozlaniu się niestabilności w świecie kryptowalut na cały system finansowy. Ostatnie kilka przypadków dowiodło, że kryptowaluty są bardzo ryzykownymi inwestycjami – dodał.

Banki inwestycyjne zgłaszają obawy

Stowarzyszenie Rynków Finansowych w Europie (AFME), grupa lobbystyczna, która reprezentuje tradycyjne organizacje finansowe, takie jak banki inwestycyjne, wyraziła obawy, że zakres proponowanych zmian może być zbyt szeroki.
- W przepisach nie ma definicji aktywów kryptowalutowych, a zatem wymóg może mieć zastosowanie do tokenizowanych papierów wartościowych, a także nietradycyjnych aktywów kryptowalutowych – wskazało AFME w oświadczeniu.
Ruch ten idzie w ślady zasad określonych przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, międzynarodową instytucję ustanawiającą standardy dla branży, która zaproponowała, aby udziały w kryptowalutach bez pokrycia były traktowane z najwyższą możliwą wagą ryzyka, a także były ograniczone jako część całkowitej emisji podstawowych instrumentów finansowych banku. Aby proponowane przepisy weszły w życie, wymagają jeszcze zatwierdzenia przez Parlament Europejski, a także muszą podlegać negocjacjom z krajowymi ministrami finansów, którzy spotykają się w Radzie Unii Europejskiej (UE). Przepisy będą stanowić część pełniejszego pakietu reform kapitału bankowego.

Komentarze

Ranking giełd