Twórca WikiLeaks opuścił więzienie! Satoshi Nakamoto nalegał w 2010 roku, by ten nie używał bitcoina

Julian Assange (założyciel WikiLeaks) został zwolniony z londyńskiego więzienia, osiągając ugodę z władzami Stanów Zjednoczonych. Jaką karę poniesie on w zamian za przyznanie się do jednego z zarzutów?
  • Julian Assange przyznał się do zarzutu spisku dotyczącego uzyskania i ujawnienia informacji dot. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, za co zostanie skazany na 5 lat i 3 miesiące więzienia,
  • W poniedziałek oskarżony opuścił Wielką Brytanię, aby wrócić do Australii, po zwolnieniu za kaucją.

Julian Assange i jego ugoda z władzami USA

Julian Assange, znany na całym świecie jako założyciel WikiLeaks, po ponad 5 latach opuścił londyńskie więzienie Belmarsh. Decyzja o zwolnieniu zapadła po tym, jak zgodził się on na ugodę z amerykańskimi władzami. Oskarżony przyznał się do jednego z zarzutów - spisku mającego na celu uzyskanie i ujawnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. W zamian za to, Julian Assange uniknie ekstradycji do USA i zostanie skazany na karę więzienia, którą już odbył w Wielkiej Brytanii.  [embed]//twitter.com/wikileaks/status/1805391265489731716[/embed] Prokuratorzy z USA poinformowali 24 czerwca br., że wydany wyrok uwzględnia czas, który wspomniany mężczyzna już spędził w więzieniu Belmarsh od kwietnia 2019 roku. Przesłuchanie w sprawie wyroku zaplanowano na 25 czerwca br. 

Historia WikiLeaks i konsekwencje dla Assange'ego

WikiLeaks, platforma stworzona przez Assange'ego, zyskała światową sławę w 2010 roku, kiedy opublikowała ponad 700 000 tajnych amerykańskich dokumentów oraz depesz dyplomatycznych dotyczących wojen w Afganistanie i Iraku. Dokumenty te zostały przekazane przez Chelsea Manning (byłą analityk wywiadu wojskowego).  Opublikowanie tych dokumentów wywołało falę oburzenia, a w grudniu 2010 roku PayPal zablokował konto WikiLeaks, na którym zbierano fundusze. W odpowiedzi WikiLeaks zaczęło korzystać z bitcoina, co przyciągnęło uwagę głównego nurtu do tej kryptowaluty. Anonimowy twórca największej kryptowaluty, Satoshi Nakamoto, apelował jednak do WikiLeaks, aby nie używało BTC, obawiając się negatywnych konsekwencji dla tej wirtualnej waluty.

Problemy prawne

Julian Assange przez 7 lat ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji w związku z zarzutami o napaść na tle seksualnym, które później wycofano. W kwietniu 2019 roku, po usunięciu z ambasady przez władze Wielkiej Brytanii, został umieszczony w więzieniu Belmarsh. Zarzuty wobec Assange'ego postawione przez administrację prezydenta Donalda Trumpa w 2019 roku, wywołały oburzenie zwolenników wolności prasy, którzy uznali je za zagrożenie dla wolności słowa. Argumentowali wówczas, że publikowanie informacji nie jest przestępstwem. Po zwolnieniu z więzienia w poniedziałek Julian Assange opuścił Wielką Brytanię, aby wrócić do rodzinnej Australii. Informację tę potwierdziła WikiLeaks w poście z 24 czerwca br. Oczekuje się, że po powrocie do kraju będzie on kontynuował swoją działalność, choć jego przyszłość pozostaje niepewna. 

Komentarze

Ranking giełd