To najgorszy rok dla giełd kryptowalut. Wzrost ataków hackerskich o 984%

Scentralizowane platformy do handlu kryptowalutami przeżywają w tym roku oblężenie pod względem ataków hackerskich. Regularnie otrzymujemy kolejne doniesienia o exploitach, w wyniku których z CEX-ów znikają cyfrowe aktywa. Bieżący rok okazał się być bardzo owocnym dla hackerów, a w porównaniu do poprzedniego liczba dokonanych ataków wrosła o blisko 1000%.
  • W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2024 r. ze scentralizowanych giełd skradziono ponad 2,1 miliarda dolarów,
  • Jest to najwyższy poziom w historii działania tego typu platform,
  • Od stycznia odnotowano aż 131 incydentów z udziałem hackerów na rynku kryptowalut.

Z CEX-ów skradziono już 2,1 mln USD w 2024 roku

Za nami 3/4 roku. Chociaż dla rynku kryptowalut zdecydowanie był to dość byczy czas, który przyniósł mu wiele dobrego, to doświadczył również wiele wydarzeń na negatywnym tle. Chodzi bowiem o stale utrzymujący się wysoki poziom cyberprzestępczości, który w 2024 roku bije nowe rekordy. Jak dowiadujemy się z najnowszego raportu do firmy analizującej działania na tym tle w sektorze blockchaina - Cyvers - minione 9 miesięcy były bardzo aktywnym czasem dla różnej maści cyberprzestępców i hackerów. Bardzo mocno oberwał sektor scentralizowanych giełd (CEX-ów), które hackerzy wzięli sobie mocno za cel. Od początku roku z tego typu platformy ukradziono już 2,114 miliarda dolarów.  Oznacza to najwyższy wynik w kilkunastoletniej historii tego rynku. W porównaniu z poprzednim rokiem jest to znaczny wzrost ataków hackerskich, bowiem mówimy tutaj o skoku o aż 984%!  W trakcie całego 2023 roku z CEX-ów skradziono 1,69 miliarda dolarów. Wnioski nasuwają się same. Hackerzy w walce z systemami bezpieczeństwa tego typu platform okazują się być górą. Co za tym idzie, konieczne jest wzmocnienie struktur ochronnych giełd, a także zwiększanie intensywności przeprowadzanych audytów bezpieczeństwa. Raport od Cyvers wskazuje na pięć najgłośniejszych ataków hackerskich, które miały miejsce w samym drugim kwartale.
W drugim kwartale 2024 r. scentralizowane giełdy doświadczyły znacznego wzrostu liczby włamań, co zakończyło się całkowitą stratą około 401 mln USD w pięciu znaczących incydentach. Najbardziej znaczącym z nich było naruszenie bezpieczeństwa giełdy DMM Bitcoin, które spowodowało oszałamiającą stratę w wysokości 305 mln USD, co czyni je jednym z największych naruszeń bezpieczeństwa CEX w tym roku. Ponadto Btcturk, turecka giełda, została mocno dotknięta stratą w wysokości 55 mln USD
- napisano. //twitter.com/CyversAlerts/status/1840716624346722675 Ogólnie to w trakcie minionych trzech kwartałów odnotowano aż 131 sytuacji z udziałem cyberprzestępców.  Cyvers wskazał, że z tej liczby aż 79 przypadków dot. naruszenia smart kontraktów. Tak więc jest to wyraźny sygnał dla programistów, że trzeba zadbać o solidność ich kodów. Co natomiast powinno stanowić przekaz dla naszych czytelników w tym przypadku? Przede wszystkim fakt, że w świecie kryptowalut portfele giełdowe nie są równoznaczne z gwarancją nienaruszalności zdeponowanych w niej środków.  Tak więc nie trzymajcie na CEX-ach kryptowalut, którymi nie obracacie w czasie teraźniejszym lub nie nie zamierzacie ich wymienić na dniach. Od przechowywania naszych cyfrowych aktywów są tworzone do tego specjalne portfele. 

Komentarze

Ranking giełd