To był przełomowy rok dla kryptowalutowych funduszy

Zgodnie z najnowszym raportem od znanego banku inwestycyjnego w 2023 r. doszło do wzrostu liczby regulowanych centralnie rozliczanych instrumentów pochodnych.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy struktura rynku kryptowalut ewoluowała, stając się bardziej zinstytucjonalizowaną. 

Zmiany w przestrzeni kryptowalut

Goldman Sachs wskazuje, że historycznie rynki instrumentów pochodnych na wirtualne waluty były zdominowane przez nieuregulowane platformy oraz inwestorów detalicznych. Instytucja ta zauważyła jednak, iż w obecnym roku nastąpiły kluczowe zmiany pod tym względem.  Według najnowszego raportu, wspomniany rynek odnotował w 2023 r. wzrost regulowanych, centralnie rozliczanych miejsc dla kryptowalutowych instrumentów pochodnych, w tym Coinbase Derivatives, CBOE, Eurex, GFO-X, AsiaNext i 24 Exchange.
Instytucjonalizacja była najbardziej widoczna na rynku instrumentów pochodnych. CME odnotowało stały wzrost handlu kontraktami terminowymi i opcjami na bitcoiny (BTC) i ether (ETH), a w IV kwartale stał się najlepszą giełdą kontraktów terminowych na BTC pod względem otwartych pozycji
- zauważono w raporcie. 

Oczekiwania na zatwierdzenie ETF-ów spot na BTC

Eksperci z Goldman Sachs podkreślili, iż otwarte pozycje na bitcoina i ether (ETH) były płaskie przez pierwsze 9 miesięcy br. Jednak widoczne zmiany nastąpiły w październiku, gdy inwestorzy instytucjonalni zaczęli przygotowywać się bowiem na potencjalne zatwierdzenie bitcoinowych ETF-ów spot. Oczekiwanie te znalazły również odzwierciedlenie w napływach do istniejących produktów giełdowych (ETP) i kontraktów terminowych ETF - te zaś odnotowały łączne wpływy netto w wysokości 1,9 miliarda dolarów w ostatnim kwartale br. Wśród innych ciekawych obserwacji analitycy wymienili również to, że otwarte pozycje na BTC wzrosły do ponad 4 miliardów dolarów w czwartym kwartale br. Obok wskazali również, iż handel kontraktami terminowymi na Ether nadal pozostawał w tyle przez cały 2023 r. 

Komentarze

Ranking giełd