Tether reaguje na zarzuty WSJ. USDT zagrożeniem dla rynku krypto?

1 grudnia Wall Street Journal opublikował artykuł, w którym zarzucił firmie Tether, że jej działania mogą wywołać kolejny gigantyczny kryzys w branży kryptowalutowej. Dziennikarze WSJ wskazali, że emitent USDT "coraz częściej pożyczał klientom własne monety, zamiast sprzedawać je za twardą walutę".
W artykule wskazano również, że pożyczki tego typu zwiększają ryzyko, że "w czasie kryzysu firma może nie mieć wystarczającej kwoty środków, jeśli klienci zdecydowaliby się na wycofanie USDT i wymianę na waluty fiducjarne". Swe wnioski WSJ opiera na analizie sprawozdań finansowych firmy Tether, która jest emitentem największego stablecoina na świecie (USDT). Sprawozdania mają potwierdzać udzielanie takich pożyczek, a zgodnie z danymi, na dzień 30 września ich suma wynosiła 6,1 mld USD, co stanowi 9% całkowitej sumy aktywów firmy. Zdaniem WSJ wzrost sumy pożyczek w USDT stanowi duże ryzyko dla rynku kryptowalut. Stablecoiny takie jak USDT są stabilizatorami systemu. Są one niezbędne do handlu wieloma kryptowalutami i są powszechnie wykorzystywane przez traderów. Założeniem USDT i innych stablecoinów jest to, że emitent zawsze wymieni jedną monetę na 1 USD. Emitenci dokładają wszelkich starań, aby wykazać, że mają wystarczająco dostępnych funduszy, aby to zrobić.

Tether zapewnia, że nie ma zagrożenia dla USDT

Firma Tether odniosła się do tych zarzutów we wpisie na swym oficjalnym blogu. Większość dość obszernej odpowiedzi była atakiem wymierzonym w media głównego nurtu, "które wielokrotnie wieszczyły upadek branży kryptowalutowej i mocno krytykowały firmę Tether". Firma nie zaprzeczyła jednak doniesieniom dotyczącym pożyczek w USDT.
Takie twierdzenia całkowicie mijają się z prawdą i mylą samo USDT z zabezpieczeniem, które stanowi jego podstawę. Pożyczki są solidnie zabezpieczone, a nawet w razie potrzeby wspierane przed dodatkowy kapitał firmy Tether - wskazano we wpisie.
Firma dodała, że jej kapitał własny szybko rośnie, a około 82,45% całkowitych rezerw USDT jest ulokowana w bonach skarbowych USA i innych ekwiwalentach pieniężnych, których rentowność jest na najwyższym poziomie od wielu lat. Tether jest nadal liderem rynku stablecoinów. Udział USDT w rynku wynosi około 46%, a podaż to 65,6 mld USDT. Łączna kapitalizacja wszystkich stablecoinów spadła do 142,6 mld USD, co stanowi około 16% całkowitego kapitału na rynku kryptowalut.

Komentarze

Ranking giełd