Terra wkrótce spali 10% podaży tokenów LUNA

Token LUNA wzrósł w ciągu ostatnich 24 godzin o ponad 8%. Wszystko za sprawą wieści, że planowane spalanie usunie z obiegu 10% całkowitej podaży tokenów.

Terra przygotowana do spalania tokenów

Terra zbliża się do rekordów wszech czasów. Wszystko za sprawą tego, że inwestorzy spodziewają się redukcji podaży. Jedenasta w rankingu kryptowaluta wzrosła o prawie 10% przed zaplanowanym na przyszły tydzień spaleniem tokenów. Propozycja 44 zakłada spalenie 90 milionów tokenów LUNA znajdujących się w puli społeczności Terra. Dzięki temu możliwe stanie się wyemitowanie natywnego stablecoina UST o wartości prawie 4 miliardów dolarów. UST jest algorytmicznym stablecoinem, co oznacza, że koszt jego emisji jest równy wartości nominalnej monety. Aby wyemitować UST, należy spalić równoważną wartość aktywa rezerwowego - tokena LUNA. Dyrektor generalny i współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon, ogłosił w piątek rano na Twitterze, że propozycja 44 zostanie podtrzymana. Spowoduje to spalenie 90 milionów tokenów LUNA, czyli około 10% całkowitej podaży. Nowo wyemitowane UST będą przechowywane w protokole ubezpieczeniowym sieci, Ozone.

Wzrost nagród ze stakingu

Kwon dodał, że wprowadzenie w życie propozycji doprowadzi do naliczenia opłat swapowych i powinno pięciokrotnie podnieść obecne nagrody za staking w LUNA. Obecnie wynoszą one 3,18% w skali roku. Po wypaleniu tokena oczekuje się, że wzrosną do około 15%. Od początku października Terra spadła z najwyższego w historii poziomu 49,70 dolarów, tracąc ponad 28%. W międzyczasie nastąpiło odwrócenie trendu i obecnie do przełamania najwyższego poziomu wszechczasów brakuje jej mniej niż 10%. Wydaje się, że za obecnym rajdem stoi kilka byczych katalizatorów. Na początku tygodnia Terra wprowadziła w życie propozycję 128, pozwalającą na transfery IBC w sieci. Aktualizacja ta sprawiła, że użytkownicy mogą wysyłać natywne tokeny Terra do dowolnego dApp zbudowanego na ekosystemie Cosmos. Dodatkowo, most Wormhole uruchomił we wtorek wsparcie dla LUNA i UST. Dzięki temu użytkownicy mogą przesyłać aktywa pomiędzy Terra, Ethereum, Solana i Binance Smart Chain. Nowy rekord wszech czasów odnotowała niedawno całkowita wartość zablokowana w aplikacjach DeFi na Terra. To sprawiło, że blockchain stał się czwartym co do wielkości łańcuchem pod względem TVL, zaraz za Ethereum, Binance Smart Chain i Solana.

Komentarze

Ranking giełd