Ten kraj stanie się światowym centrum badań nad sztuczną inteligencją (AI)?

Premier Wielkiej Brytanii - Rishi Sunak - przedstawia śmiałą wizję jego kraju jako globalnego centrum branży AI.
Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii podczas swojego ostatniego wystąpienia przedstawił ambitny plan, zgodnie z którym kraj ten ma stać się globalnym centrum dla przemysłu Sztucznej Inteligencji (AI). Częścią tego projektu jest uruchomienie przez rząd Wielkiej Brytanii wielkich stypendiów AI i zainwestowanie ponad 100 milionów dolarów w AI Taskforce. Wielka Brytania ma zadbać o połączenie badań, edukacji i międzynarodowej współpracy odnośnie funkcjonowania i usystematyzowania sztucznej inteligencji.  //twitter.com/RishiSunak/status/1668215274502340608?s=20

Czy AI jest bezpieczne?

Sunak podkreślił swoje zaangażowanie w prowadzenie innowacyjnych badań nad bezpieczeństwem na terenie Wielkiej Brytanii, łącząc entuzjazm do przyszłości z rozpoznaniem ryzyka, jakie może ona przynieść.
Rozumiem, że ludzie martwią się o AI. Dlatego będziemy prowadzić nad tym badania tutaj w Wielkiej Brytanii. W ten sposób zadbamy o bezpieczne i transparentne wdrożenie nowoczesnych technologii
- powiedział Sunak.

Współpraca rządu z gigantami AI

Rząd planuje rozpocząć szeroko pojętą współpracę z największymi firmami związanymi z AI: 
  • DeepMind należącym do Google'a (Bard, PaLM-2), 
  • OpenAI (ChatGPT, GPT-4) 
  • Anthropic (Claude AI, Constitutional AI). 
Powyższe podmioty poinformowały, że udzielą wszelkich pomocnych informacji odnośnie swoich programów w celu badawczym oraz zapewnieniu bezpieczeństwa. Niektórzy zastanawiają się, czy tego rodzaju współpraca nie będzie zmierzać do centralizacji wolności informatycznej. Inni podkreślają, że takie działanie jest konieczne, gdyż pomoże rozwinąć kraj w wielu aspektach. 

Rozwiązanie AI w rolnictwie i opiece zdrowotnej

Inwestycja rządu skupi się na dwóch aspektach AI, które mają na celu rozwiązanie pilnych problemów w dziedzinie rolnictwa i opieki zdrowotnej za pomocą technologii.
Stypendia wraz z całym naszym dotychczasowym działaniem na rzecz AI, pomogą stworzyć jaśniejszą przyszłość dla was i waszych rodzin
- deklaruje premier Wielkiej Brytanii. Według Sunaka Wielka Brytania będzie stolicą dla globalnej regulacji AI. Pomóc ma w tym organizacja szczytu bezpieczeństwa AI, którą już porównuje się do do konferencji klimatycznych COP. Co ciekawe - do niedawna Wielka Brytania bagatelizowała rozwój sztucznej inteligencji i kwestie związane z bezpieczeństwem tej technologii. Sytuacja zmieniła się wraz z rosnącym zainteresowaniem tego rodzaju programami, co jednocześnie pokazało, że rząd jest podatny postępującą digitalizację i cyfryzację świata. 

Edukacja przede wszystkim

Równolegle do tych wydarzeń, Sam Altman, CEO OpenAI, jeździ po świecie i odbywa rozmowy z regulatorami celem usprawnienia wdrażania sztucznej inteligencji. Kraje, które stają przeciwko AI muszą liczyć się z opuszczeniem przez firmy ich terytoriów. Niemniej jednak sama regulacja i edukacja powinna być priorytetem - niekoniecznie dla rządu, lecz dla zwykłych obywateli, bo to oni w głównej mierze będą korzystać z dobrodziejstw AI. 

Komentarze

Ranking giełd