Ten kraj jest o krok od uchwalenia ważnych regulacji. Czy zaczną się tam zjeżdżać kryptowalutowe firmy?

W Wielkiej Brytanii uchwalono ustawę, która doprowadza do regulacji kryptowalut. Według legislatywy - cyfrowe aktywa mają zostać usystematyzowane pod przepisami dotyczącymi tradycyjnych finansów. 
Finalizacja procesu nastąpi, gdy Król Karol zaakceptuje tego rodzaju rozwiązanie. Ustawa o Usługach Finansowych i Rynkach została zatwierdzona przez izbę wyższą parlamentu Wielkiej Brytanii w dniu 19 czerwca. Co ważne - jej kształt był omawiany już od lipca 2022 roku. Samo założenie nowych przepisów ma na celu zwiększenie transparentności prawnej oraz wspieranie adopcji kryptowalut w kraju. Wprowadzenie i egzekucja regulacji ma być stosowana przez takie podmioty, jak Skarb Państwa, Financial Conduct Authority (FCA), Bank Anglii i Regulatora Systemów Płatności. //twitter.com/UKHouseofLords/status/1670754069437136896?s=20

Co się zmieni? 

Powyższa legislacja stanowi znaczący kamień milowy dla lokalnej społeczności kryptowalut. W niedawnym wywiadzie, sekretarz ekonomiczny Skarbu Państwa w Wielkiej Brytanii, Andrew Griffith, powiedział, że kraj chce skapitalizować korzyści, które technologia blockchain może przynieść sektorowi prywatnemu oraz gospodarce. To pokazuje, że Wielka Brytania patrzy na nowe technologie i kryptowaluty jak na część swojego ekosystemu finansowego. Dodatkowo, legislacja może być katalizatorem przyciągającym więcej firm kryptowalutowych do Wielkiej Brytanii z przestrzeni, gdzie nie są one mile widziane (np. USA). Więksi gracze rozumieją zmianę przepisów i już działają w tym kierunku. Całkiem niedawno firma venture capital - Andreessen Horowitz (A16z) - ogłosiła otwarcie swojego pierwszego biura poza Stanami Zjednoczonymi w Londynie. Chris Dixon, założyciel spółki i zarządzający partner A16z, wymienił przewidywalne środowisko biznesowe jako jeden z głównych czynników podjęcia decyzji ekspansji za granicę.

Zmiana w świecie regulacji kryptowalut 

Jeff Feng, współzałożyciel firmy deweloperskiej Sei Labs wskazuje, że:  
Formalne uznanie i zalegalizowanie kryptowalut w Wielkiej Brytanii stanowi istotny postęp dla szerszego przemysłu krypto. Takie działanie potwierdza rosnącą legitymację aktywów cyfrowych, gdzie wiele krajów rywalizuje o przewagę na tym rynku. Wielka Brytania może się pozycjonować jako Singapur Europy, jeśli chodzi o krypto, dążąc do przyciągnięcia przedsiębiorców i rywalizacji z innymi krajami europejskimi. 
Dwa dni temu Komisje Prawne Anglii i Walii opublikowały zalecenia dotyczące reformy i rozwoju przepisów dotyczących cyfrowych aktywów. Wskazują one, że kryptowaluty i NFT powinny być klasyfikowane jako nowa kategoria własności osobistej. Od teraz musimy czekać na ruch Króla Karola, który jest ostatnim etapem proceduralnym. Miejmy nadzieję, że ustawa wejdzie w życie i przyczyni się do dalszego rozwoju i innowacji w sektorze kryptowalut.

Komentarze

Ranking giełd