Szanse na odzyskanie skradzionych środków z Atomic Wallet maleją

Kilka dni temu popularny niepowierniczy portfel kryptowalutowy został zhakowany. Według szacunków w wyniku włamania mogło dojść do kradzieży ponad 35 mln dol. w wirtualnych walutach. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami kryptoaktywa te są transferowane do mikserów kryptowalutowych.
5 czerwca br. zespół badawczy z firmy Elliptic poinformował, że kryptowaluty wyprowadzone z portfeli użytkowników Atomic Wallet są wysyłane na platformę Sinbad.io. Ta z kolei pozwala na “zatarcie śladów”, jakie przebyły dane kryptowaluty na blockchainie. Wcześniej ten sam usługodawca był wykorzystywany przez północnokoreańską grupę hakerów - Lazarus -  do prania ponad 100 mln dolarów w cyfrowych aktywach. 

Środki mogą być trudne do odzyskania

Choć śledczy nie sprecyzowali, ile wirtualnych walut trafiło do kryptowalutowego miksera, oznajmili oni, że wpierw kryptoaktywa zostały wymienione przez atakujących na bitcoiny (BTC). Według Elliptic wspomniana platforma Sinbad.io jest prawdopodobnie nową wersją innego miksera znanego jako Blender.io. On z kolei był intensywnie wykorzystywany do prania funduszy w kryptowalutach. Co więcej, Departament Skarbu USA nałożył na niego sankcje.  [embed]//twitter.com/elliptic/status/1665755755071275024?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1665755755071275024%7Ctwgr%5Edc5270585ad9ef9ebd881d9c8e5ac6c216e1aeb7%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fatomic-wallet-hacker-sends-crypto-mixer-elliptic[/embed] Początkowo, gdy kilku klientów Atomic Wallet zgłosiło utratę wirtualnych walut ze swoich portfeli, firma ta zakładała, iż incydent ten dotknął mniej, niż 1% miesięcznie aktywnych użytkowników. Dyrektor ds. marketingu tego przedsiębiorstwa zaznaczył w rozmowie z mediami, że robione jest wszystko w celu odzyskania skradzionych środków. Aby stworzyć konkretny plan, dochodzenie w tej sprawie musi jednak zostać ukończone. 

Wskazówki dla poszkodowanych 

Zespół stojący za Atomic Wallet zasugerował ofiarom wspomnianego ataku hakerskiego, aby te śledziły nielegalne transfery środków on-chain i zgłaszały je do najpopularniejszych giełd kryptowalut. W ten sposób mogą utrudnić sprawcom wymianę środków. Firma zaznaczyła, że również się tym zajmuje, jednak im więcej osób zaangażuje się w to “śledztwo” tym trudniej będzie atakującym zacierać za sobą ślady W świetle najnowszych ustaleń ekspertów z Elliptic dla wielu osób może być już za późno na odzyskanie kryptoaktywów z uwagi na to, iż zostały one przepuszczone przez miksery kryptowalut.  Hakerom udało się skraść środki warte łącznie dziesiątki milionów dolarów w wielu wirtualnych walutach tj. tether (USDT), ripple (XRP), cardano (ADA) czy dogecoin (DOGE).

Komentarze

Ranking giełd