Służby specjalne USA przejęły kryptowaluty o wartości ponad 102 mln USD

Amerykańska agencja US Secret Service (USSS) przechwyciła BTC i inne kryptowaluty o łącznej wartości ponad 102 mln USD. Twierdzi, że zasoby cyfrowe są coraz częściej wykorzystywane do ułatwiania przestępstw.
David M. Smith, dyrektor wyższego szczebla z US Secret Service i agent specjalny pełniący funkcję zastępcy dyrektora Biura Śledczego Tajnej Służby USA powiedział, że agenci i analitycy Secret Service aktywnie śledzą przepływ btc i innych kryptowalut. Według danych US Secret Service, w ostatnich latach zasoby cyfrowe coraz częściej są wykorzystywane do ułatwiania przestępstw, w tym do ataków ransomware. Od 2015 roku agencja USSS przechwyciła od przestępców ponad 102 mln USD w kryptowalutach w związku z 254 przypadkami prowadzonych dochodzeń.

Kryptowaluty są atrakcyjne

US Secret Service jest odpowiedzialna za wykrywanie, badanie i aresztowanie każdej osoby, która łamie przepisy prawa związane z systemami finansowymi. David M. Smith zauważył, że:
Jedną z rzeczy związanych z kryptowalutą jest to, że przenosi pieniądze w szybszym tempie niż w tradycyjnym formacie. Duża szybkość transakcji sprawia, że ​​kryptowaluty są atrakcyjne zarówno dla amerykańskich konsumentów, jak i przestępców.
Waluty cyfrowe były przejmowane w różnych scenariuszach. Blisko 1,7 mln USD w BTC zostało skonfiskowanych w sprawie z marca 2022 roku. Wówczas skazano estońskiego mężczyznę na karę 66 miesięcy więzienia za udział w co najmniej 13 atakach ransomware. Smith poinformował również, że śledczy znajdują coraz więcej złodziei konwertujących skradzione BTC i inne kryptowaluty na stablecoiny.

Centrum świadomości

W lutym 2022 roku, US Secret Service uruchomiła centrum świadomości kryptowalut, by podnieść świadomość publiczną na temat bezpieczeństwa zasobów cyfrowych. Agencja twierdzi jednak, iż mimo tego, że zasoby cyfrowe są coraz częściej wykorzystywane do ułatwiania popełniania przestępstw, to kryptowaluty nie są z natury przestępcze. US Secret Service podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Często prowadzi wspólne dochodzenia z innymi agencjami federalnymi, np. z Federalnym Biurem Śledczym (FBI). W poniedziałek FBI, Agencja do spraw Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) i Ministerstwo Skarbu USA wydali wspólne ostrzeżenie przed atakami hackerów na branżę kryptowalut. Grupa hackerska Lazarus do swoich działań wykorzystuje m.in. zainfekowane aplikacje kryptowalutowe.

Komentarze

Ranking giełd