Silne zmiany w ekosystemie bitcoina. Binance Research wskazuje przyczynę

Bitcoin Ordinals pozwalają użytkownikom zapisywać na blockchainie BTC różne dane, w tym obrazy i filmy. W ten sposób powstają właśnie odpowiedniki NFT. Możliwość ta może w przyszłości zmienić to, co myślimy o bitcoinie.
  • Bitcoin Ordinals zmieniają nie tyle sieć BTC, co środowisko programistów, którzy są skupieni wokół tej kryptowaluty,
  • Przyszłość Bitcoina może być inna niż wiele osób myśli.

Bitcoin Ordinals zmienią bitcoina

W nowym raporcie Binance Research czytamy, że ordinals zachęcają nowe społeczności programistów do korzystania z sieci Bitcoin i wnoszą do ekosystemu więcej życia.
Wpływ Ordinals i [standardu] BRC-20 na sieć Bitcoin był zauważalny… Liczba transakcji w pamięci Bitcoina znacznie przekroczyła poziomy z ubiegłych lat i osiągnęła najwyższy poziom w 2023 r., [została] pobudzona aktywnością związaną z Ordinals i BRC-20. Inne wskaźniki, takie jak średni rozmiar bloku i opłaty transakcyjne, również uległy znaczącym zmianom
- czytamy w dokumencie. Poza powyższymi zmianami dochodzi jeszcze coś niepoliczalnego - zwiększona motywacja członków społeczności programistów, którzy dostrzegli w sieci BTC coś więcej niż tylko blockchain, do rozliczania transakcji płatniczych. Bitcoin zrobił przez to krok w stronę Ethereum, który to łańcuch od początku służy do wielu czynności.
(...) w nadchodzących latach możemy być świadkami [przekształcania się Bitcoina] w zupełnie inny ekosystem. Niektórzy mogą argumentować, że zmiany te są sprzeczne z zamierzoną rolą BTC jako „twardego” pieniądza. Jednak ciągłe innowacje mają kluczowe znaczenie dla tworzenia nowych, wciągających przypadków użycia, które mogą promować szerokie przyjęcie. Dlatego intrygujące jest rozważenie, dokąd Bitcoin może zmierzać w następnej kolejności
- czytamy dalej. //twitter.com/BinanceResearch/status/1755534409371914421

Przyszłość Bitcoina

Czy więc przyszłość Bitcoina jako sieci nie jest związana z rozliczaniem transakcji? BTC powstało jako idealna waluta (przynajmniej wedle wizji Satoshiego). Tyle że przez lata kryptowaluta ewoluowała i już w 2013 r. częściej porównywano ją do "cyfrowego złota", a nie waluty. Może więc - trochę w myśl zasady "gorszy pieniądz wypiera lepszy" - bitcoin pozostanie zdigitalizowanym metalem szlachetnym, ale nie czymś, czym będziemy płacić w sieci (do tego roli lepiej nadaje się dogecoin lub ether). Do tego jego sieć stanie się podobna do Ethereum - będzie platformą do emisji m.in. bitcoinowych NFT.

Komentarze

Ranking giełd