Serbia legalizuje kryptowaluty

W ramach zmiany polityki rządu Serbia zezwoli teraz na wydawanie i handel zasobami cyfrowymi oraz usługami powiązanymi. Legalizacja kryptowalut na Serbii, może stać się przykładem dla pozostałych państw, które nie są przychylne tym zasobom.

Nowa ustawa otwierająca drzwi firmom kryptograficznym

Serbia zmieniła swoje podejście do kryptowalut, wraz z rosnącym zainteresowaniem aktywami cyfrowymi przez inwestorów instytucjonalnych, inwestorów detalicznych oraz nawet miasta czy gminy. Jednak nowe prawo pojawia się w czasie, gdy kraje Europy Wschodniej, w tym Rumunia i Bułgaria, rozwijają swój przemysł technologiczny, a sama Serbia przeżywa boom technologiczny, którego przemysł stanowi ponad 6% PKB kraju. Komisja Papierów Wartościowych i Narodowy Bank Serbii jako nadzorcy lokalnych walut cyfrowych zlecili "ustawę o aktywach cyfrowych". Ustawodawcy przedstawili projekt w październiku, a sama ustawa została przyjęta pod koniec listopada. Oficjalnie weszła ona w życie 29 grudnia (we wtorek) po jej opublikowaniu w dzienniku urzędowym i będzie stosowana za 6 miesięcy. Zgodnie z nowo przyjętym prawem przez serbski rząd, kraj umożliwi emisję i handel walutami cyfrowymi. Dostawcy usług zasobów cyfrowych są zobowiązani wystąpić o zezwolenie o licencję na działalność w Serbii do organu nadzorczego w ciągu 6 miesięcy przed wejściem w życie prawa. Zasoby cyfrowe mogą być wydawane z zatwierdzoną białą księgą lub bez niej, chociaż zasób z niezatwierdzoną białą księgą nie może być reklamowany w tym kraju i istnieją ograniczenia dotyczące ilości zasobów, które można dystrybuować. Prawo pozwoli również na obrót serbskimi walutami cyfrowymi na rynku wtórnym, obrót pozagiełdowy (OTC) oraz stosowanie inteligentnych kontraktów w handlu.

Nie jest tak kolorowo

Pomimo niedawnej legalizacji rynek serbski był jednym z trudniejszych rynków dla walut cyfrowych. Bank centralny kraju ogłosił Bitcoin jako nielegalny w 2014 roku, co znacznie zahamowało rozwój branży. Nowe prawo otwierające nowe możliwości firmom kryptograficznym, nadal surowo zabrania instytucjom finansowym podlegającym nadzorowi NBS zajmowania się walutami cyfrowymi, z wyjątkiem przechowywania kluczy kryptograficznych. Nie mogą one konwertować swoich aktywów na wirtualne waluty lub „instrumenty powiązane z zasobami cyfrowymi”, świadczyć usług związanych z zasobami cyfrowymi ani korzystać z firm oferujących takie usługi.

Komentarze

Ranking giełd