Segment kryptowalut RWA wzrósł w tydzień o 81%. Te tokeny zaliczyły największe skoki kursu

Tak zwane tokenizowane aktywa świata rzeczywistego (z ang. real world assets, RWA) doznały wzrostu o ponad 80% w ciągu ostatniego tygodnia. Co wyróżnia takie projekty na tle innych wirtualnych walut oraz dlaczego inwestorzy tak chętnie je kupują?
  • W ostatnim czasie całkowita kapitalizacja tokenów RWA wzrosła do 8 mld dol. Wśród najlepszych projektów z tej grupy wyłoniły się: ONDO, POLYX i OM,
  • Co więcej, aż 6 z 15 największych tokenów RWA wykazało 3-cyfrowy wzrost w ciągu ostatniego tygodnia.

Tokeny RWA zyskują na wartości

Według danych pochodzących od CoinGecko tokenizowane aktywa ze świata rzeczywistego (RWA) przyciągają coraz to większą uwagę. Należy wyjaśnić co konkretnie kryje się pod tym pojęciem. Otóż są to aktywa pochodzące z rzeczywistego świata emitowane jako tokeny na blockchainie. Mogą one obejmować nieruchomości, tytuły własności, dzieła sztuki, biżuterię i metale, a także tradycyjne instrumenty finansowe.  Celem RWA jest tokenizacja istniejących aktywów w celu przeniesienia ich do zdecentralizowanych aplikacji finansowych. Może się to wiązać również z chęcią obniżenia kosztów, bądź też poprawą efektywności zarządzania funduszami na tradycyjnych rynkach. Z najnowszych doniesień wynika, że część z tokenów RWA nie wyhamowała pod względem wzrostów nawet w obliczu niedawnej korekty na rynku kryptowalut. Aż 6 z 15 takich największych wirtualnych walut odnotowało 3-cyfrowe zyski pod względem procentowym w ciągu tygodnia. 

Liderzy wśród RWA

Wśród tokenów RWA na prowadzenie niewątpliwie wyszedł Ondo (ONDO). Jest to natywna wirtualna waluta przynależna do projektu Ondo Finance specjalizującego się w zdecentralizowanych produktach inwestycyjnych. Należy wspomnieć, że w lutym br. platforma ta wypuściła tokenizowane wersje amerykańskich obligacji. W chwili pisania tego tekstu kapitalizacja rynkowa ONDO wynosi ponad 1,2 mld dol., co czyni go 90 co do wielkości projektem kryptograficznym. W ciągu ostatnich 7 dni jego wartość podniosła się o blisko 100%!

Wykres kursu ONDO. Źródło: tradingview.com

Drugie miejsce należy do Polymesh (POLYX). Jest to token użytkowy przynależny do  blockchaina Polymesh. Sieć ta wykorzystuje algorytm konsensusu Nominate Proof-of-Stake (NPoS) opracowany przez firmę Polkadot. Z kapitalizacją rynkową w wysokości ponad 515 mln dol. projekt ten zajmuje 166 pozycję wśród największych wirtualnych walut. W ciągu ostatnich 7 dni jego wartość wzrosła o prawie 200%.

Wykres POLYX. Źródło: tradingview.com

Trzecie miejsce zajęła MANTRA (OM), która stanowi token przynależny do platformy tworzącej infrastrukturę do łączenia DeFi iTradFi, poprzez tokenizację aktywów „z prawdziwego świata”. Z kapitalizacją rynkową powyżej 606 mln dol. plasuje się on na 152 miejscu. 

Wykres MANTRA. Źródło: tradingview.com

Komentarze

Ranking giełd