SBF współpracuje z władzami USA, by pogrążyć Tethera?

Społeczność kryptowalut zgromadzona na Twitterze zaczęła snuć teorie o tym, że były dyrektor generalny upadłej giełdy FTX może współpracować z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DOJ) w bieżących i oczekujących dochodzeniach powiązanych z wirtualnymi walutami.
Plotki nabrały rozpędu, gdy w sieci pojawiło się zdjęcie, na którym Sam Bankman-Fried (SBF) spaceruje niedaleko biura Departamentu Sprawiedliwości Południowego Dystryktu Nowego Jorku.

SBF rzekomo współpracuje z DOJ

Były miliarder, który stał się jedną z najbardziej znienawidzonych postaci w przestrzeni kryptowalut, przebywa obecnie w areszcie domowym. Po ekstradycji z Bahamów do Stanów Zjednoczonych został on bowiem zwolniony z więzienia za kaucją.  Zgodnie z prawem Sam Bankman-Fried może opuszczać posiadłość tylko w celu spotkania się ze swoimi prawnikami, bądź władzami. Ze względu na to, iż rzadkością jest to, aby oskarżeni brali udział w spotkaniach z prokuratorami, niektórzy zaczęli snuć szereg domysłów na temat potencjalnego celu, w jakim SBF odbył swoją “wyprawę”.  [embed]//twitter.com/ArbitrageAndy1/status/1682429843814711297?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1682429843814711297%7Ctwgr%5Eb90e7aeea48b9dc2533d4c4ada7f8a12f99b31fe%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fprotos.com%2Fcrypto-twitter-thinks-it-knows-what-sbf-was-doing-at-doj-offices%2F[/embed] Część społeczności wirtualnych walut stworzyła teorię mówiącą o tym, że były CEO FTX rozpoczął współpracę z DOJ, aby pomagać władzom w dochodzeniach związanych z kryptowalutowymi aktywami. 

Były CEO FTX anonimowym świadkiem?

Jeszcze zanim zdjęcia Sama Bankmana-Frieda przechadzającego się w pobliżu DOJ trafiły do Internetu, adwokaci złożyli dokumenty związane ze sprawą wszczętą przez grupę inwestorów wobec platformy Bitfinex i Tethera.  Według oskarżeń wspomniane firmy nabyły bitcoiny i inne cyfrowe aktywa za USDT, które nie były w pełni zabezpieczone przez USD. To z kolei według pozywających stworzyło sztuczny popyt na niektóre “towary” i zawyżyło ich ceny.  W skardze powołano się na zeznania handlowca kryptowalutowego, którego tożsamość nie została ujawniona. Używał on rzekomo platform Bitfinex i Poloniex do kupowania i sprzedawania bitcoinów. Co więcej, jego portfel był jednym z wielu, które otrzymały 72% wszystkich USDT wydanych w latach 2018-2019. Ta anonimowa postać została opisana w sprawie, jako trader arbitrażowy. Podano również, że nie był on częścią zespołu Bitfinex ani Tethera. Społeczność kryptowalut zaczęła łączyć kropki z tym, iż spółka Alameda Research założona przez SBF-a była jednym z największych posiadaczy USDT. Oczywiście nie istnieją dowody na to, że SBF rzeczywiście współpracuje w tej sprawie z władzami. Wiele osób spekuluje jednak, iż byłby on w stanie dostarczyć im wielu przydatnych informacji.  Sam Bankman-Fried był częścią grupy na WhatsAppie pod nazwą "Exchange Coordination". W konwersacji tej uczestniczyło kilka kluczowych postaci z branży kryptowalut. W gronie tych osób znalazł się CTO Tethera - Paolo Adroino, CEO Binance - Changpeng Zhao, współzałożyciel Ethereum - Vitalik Buterin i wiele innych ważnych osobowości. Chat ten służył do koordynowania różnych działań dla giełd kryptowalut. Dla przykładu rosyjsko-kanadyjski programista poprosił platformy o zawieszenie handlu ETH po poważnym ataku hakerskim. 

Komentarze

Ranking giełd