FTX Group naruszyła zasady rachunkowości
John Ray, czyli nowy dyrektor generalny FTX oskarżył Sama Bankmana-Frieda i innych byłych dyrektorów jego spółek o ukrywanie nielegalnego wykorzystania funduszy klientów i „potajemne zwolnienie Alameda Research z niektórych aspektów protokołu automatycznej likwidacji” na platformie.
Zdaniem Ray’a, FTX Group naruszyła zasady rachunkowości finansowej. Przede wszystkim giełda nie uwzględniała w swoich raportach zobowiązań wobec klientów. Nowy wniosek o upadłość złożony przez Johna Raya III, podkreśla, że Sam Bankman-Fried aka SBF, czyli były dyrektor generalny FTX, uzyskał osobistą pożyczkę w wysokości 1 miliarda dolarów od Alameda Research. Dyrektor inżynierii FTX Nishad Singh natomiast otrzymał od firmy pożyczkę w wysokości 543 milionów dolarów.
Ray zauważył, że w pionach firmy nie było ładu korporacyjnego. Wszystkie decyzje były podejmowane przez wąski krąg ludzi kierowany przez Bankmana-Frieda i 2 współzałożycieli. W celu restrukturyzacji, Ray warunkowo podzielił firmę na 4 grupy wedle obszarów działalności. Jego zdaniem, 2 z nich są niewypłacalne: związane z działalnością giełdową (FTX.com) oraz tradingiem (Alameda Research).FTX bez działu księgowości
W oświadczeniu złożonym do sądu upadłościowego Ray podkreślał swoje wieloletnie doświadczenie w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw:
Prawie każda sytuacja, w której byłem zaangażowany, charakteryzowała się jakąś słabością kontroli wewnętrznej, zgodności, zarządzania zasobami ludzkimi i integralności systemów. Ale nigdy w swojej karierze nie widziałem tak kompletnej porażki kontroli korporacyjnej i absolutnego braku wiarygodnych informacji finansowych.
Zauważył, że duży biznes, nie tylko pod względem skali branży kryptograficznej, nie posiadał działu księgowości. Usługi te były świadczone na zasadzie outsourcingu.
Wcześniej John Ray nalegał, by nie polegać na tweetach Bankmana-Frieda, ponieważ nie może on już wypowiadać się w imieniu FTX i powiązanych firm.Grupa FTX nie miała scentralizowanej kontroli nad środkami pieniężnymi. Do nieprawidłowości proceduralnych w zarządzaniu pieniędzmi należał brak dokładnego wykazu rachunków bankowych i osób, które je podpisały.
Komentarze