Sąd orzekł, że aktywa na rachunkach Earn należą do Celsiusa, a nie do klientów

Sędzia federalnego sądu upadłościowego orzekł, że kryptowaluty zdeponowane na rachunkach „Earn” w sieci Celsius Network nie należą do klientów upadłej firmy. Według sądu, środki na oprocentowanych rachunkach należą do kryptowalutowej platformy pożyczkowej, która zbankrutowała.
W liczącym 45 stron pisemnym uzasadnieniu decyzji, sędzia Martin Glenn z sądu upadłościowego południowego dystryktu Nowego Jorku wskazał, że to właśnie firma Celsius jest właścicielem kryptowalut o wartości 4,2 mld USD. Zdaniem ekspertów, decyzja sądu stanowi ważny precedens, zgodnie z którym użytkownicy platformy nie są właścicielami swoich kryptowalut w czasie korzystania z niektórych produktów i usług.
- Sąd stwierdza, w oparciu o jednoznaczne Warunki Użytkowania firmy Celsius, z zastrzeżeniem wszelkich odpowiednich środków obrony, że aktywa kryptowalutowe (w tym stablecoiny) w chwili zdeponowania na rachunkach Earn stały się własnością firmy Celsius. Z kolei aktywa kryptowalutowe pozostające na rachunkach Earn w chwili złożenia wniosku o upadłość stały się częścią masy upadłościowej – napisał w uzasadnieniu sędzia Glenn.
Program Earn pozwalał klientom Celsiusa na deponowanie kryptowalut, takich jak BTC, ETH i USDT, i cotygodniową wypłatę zarobionych odsetek. Klienci, którzy zablokowali swoje środki w usłudze pożyczkowej Celsiusa, stracili do nich dostęp w czerwcu ubiegłego roku, gdy firma zamroziła wypłaty, powołując się na ekstremalnie trudne warunki rynkowe. W momencie złożenia wniosku o upadłość latem ubiegłego roku firma Celsius prowadziła 600 000 rachunków w programie Earn. W lipcu 2022 było na nich łącznie 4,2 mld USD. Sędzia Glenn stwierdził, że sprzedaż stablecoinów pomoże Celsiusowi sfinansować postępowanie upadłościowe, dodając jednocześnie, że firma szybko wyczerpuje swoje dostępne fundusze. Orzeczenie dotyczące własności zostało wydane prawie miesiąc po tym, jak sędzia sądu upadłościowego nakazał pogrążonej w kryzysie firmie zwrócić klientom środki o wartości 44 mln USD.

Komentarze

Ranking giełd