Sąd Najwyższy Pakistanu chce zniesienia zakazu kryptowalut

Sąd Najwyższy w Sindh w Pakistanie (SHC) złożył petycję przeciwko zakazowi wykorzystywania kryptowalut, nałożonemu przez Narodowy Bank Pakistanu (SBP) w dniu 6 kwietnia 2018 r.

Sąd Najwyższy chce regulacji cyfrowych aktywów

Sędzia Muhammad Iqbal Kalhoro, oskarżył bank centralny o ograniczenie stosowania walut cyfrowych w kraju. Podkreślił, że w przeciwieństwie do innych krajów na świecie Pakistan pozostaje w tyle pod względem wykorzystania nowoczesnych technologii. Sędzia Kalhoro pytał SBP, dlaczego kryptowaluty są nadal zakazane w Pakistanie, skoro są używane na całym świecie. Prawnik banku centralnego stwierdził, że cyfrowe aktywa nie są zakazane, jednak muszą jeszcze zostać dokładnie uregulowane. Taka odpowiedź doprowadziła do pojawienia się kolejnych pytań ze strony sędziego. Kalhoro zapytał, dlaczego w takim razie cyfrowe aktywa nie zostały jeszcze uregulowane.
"Skoro posługiwanie się walutą cyfrową nie stanowi czynu bezprawnego, dlaczego nie jest dozwolone?".
Sędzia Kalhoro zauważył ponadto, że władze powinny brać przykład z tego, w jaki sposób inne kraje regulują kryptowaluty.

Zakaz Banku Centralnego z 2018 roku

W 2018 r. Bank Centralny wydał ostrzeżenie dot. kryptowalut, ponieważ nie są one prawnym środkiem płatniczym. W związku z tym wprowadzono zakaz oferowania usług związanych z branżą krypto. Rok po ograniczeniu nałożonym przez SBP kraj ten rozważał legalizację cyfrowych aktywów. Obiecał wprowadzenie systemu licencjonowania instytucji pieniądza elektronicznego, w tym kryptowalutowych giełd. Od tego czasu nie zrobione jednak nic, aby wycofać wcześniejsze zakazy. Jak informowaliśmy kilka dni temu, niemiecki minister finansów, Olaf Scholz, wypowiadając się na spotkaniu ze swoimi odpowiednikami, zadeklarował przyspieszenie prac nad unijnymi przepisami zacieśniającymi kontrolę w dziedzinie kryptoaktywów.

Komentarze

Ranking giełd