Rosyjski urząd podatkowy chce znać posiadaczy krypto

Posiadacze krypto portfeli oraz kont na giełdach z cyfrowymi aktywami są potencjalnym celem dla Federalnej Służby Podatkowej Federacji Rosyjskiej (FTS). Regulacje będą skutkowały większym wglądem państwa w konta obywateli zainteresowanych kryptowalutami. Nowa ustawa wpłynęła do izby niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej 3 listopada. Mówi ona o konieczności zgłoszenia się do FTS, gdy korzystamy z zagranicznych portfeli elektronicznych i przekraczamy roczną wartość transakcji w wysokości 600,000 rubli. Twórcy nowej regulacji podkreślają, że ma ona na celu zminimalizowanie zagrożenia w obszarach bezpieczeństwa informacji i zwalczanie prania pieniędzy. W ustawie są jednak luki, które być może zostaną poprawione w następnych regulacjach. Niedociągnięcia dotyczą braku wspomnienia o zasobach cyfrowych. Mówią one tylko o „elektronicznych środkach płatności” oraz „zagranicznych dostawcach usług płatniczych". Rosyjski prawnik Dmitry Kirillov sugeruje, że niejasne sformułowanie regulacji pozwoli w przyszłości rozszerzyć zmiany na portfele prywatne i rachunki inwestycyjne na giełdach kryptowalutowych.

Czy ucierpią wszystkie kryptowaluty?

Według współzałożyciela platformy Exante do inwestowania w akcje, regulacja prawdopodobnie nie wpłynie na zdecentralizowane kryptowaluty. Z tego powodu Bitcoin oraz Ethereum powinny pozostać bezpieczne. Jednakże mogą ucierpieć na tym scentralizowane projekty kryptograficzne jak XRP czy USDT. Szef centrum danych Six Nines, Sergey Troshin, sądzi, że wyjdzie specjalne oprogramowanie odpowiedzialne za nadzorowanie działań inwestorów z Rosji. Ma ono działać automatycznie i monitorować aktywność posiadaczy zagranicznych portfeli. Według ekspertów jest jeszcze nadzieja, że projekt nie wyjdzie na powierzchnie. Złożoność i wysoki koszt uruchomienia systemu może powikłać rządowe plany.
Surowość prawa pozostanie na papierze i zostaną ukarani grzywną tylko Ci w szczególnie rażących przypadkach, jeśli chodzi o duże nakłady / produkty i gdy istnieje podejrzenie uzyskiwania dochodów z działalności przestępczej.

Czy jest się czego obawiać?

Przedstawiony scenariusz jest tylko planem rządu. Być może nigdy do niego nie dojść. Jednak nie jest to pierwsza próba wprowadzenia przez państwo kontroli nad obiegiem cyfrowego pieniądza. Podobna nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Będzie ona zobowiązywać obywateli Rosji do powiadamiania organów podatkowych o korzystaniu z wszystkich używanych środków przekazywania cyfrowej waluty. Propozycja jest wciąż przedmiotem dyskusji.
Wcześniej czy później obywatele Rosji dokonujący transakcji za pomocą cyfrowej waluty będą musieli wyjść z cienia i zgłosić się do organów podatkowych” - podsumowuje ekspert Moskiewskiej Szkoły Cyfrowej, Kazantsev.

Komentarze

Ranking giełd