Rosyjski polityk: płatności za gaz i ropę możemy przyjmować także w BTC

Szef komisji rosyjskiej Dumy Państwowej ds. energii Paweł Zawalny powiedział o możliwości przyjmowania bitcoinów jako zapłaty za ropę i gaz od „zaprzyjaźnionych krajów”, takich jak Chiny i Turcja. Zawalny powiedział, że kraje te mogłyby zacząć płacić za energię w rosyjskich rublach, chińskich juanach, tureckich lirach, a nawet w BTC, zamiast standardowych płatności w amerykańskim dolarze. Według rosyjskich mediów polityk podczas konferencji prasowej stwierdził, że Rosja prowadzi już rozmowy w tej sprawie z Chinami i Turcją. Trzeba zaznaczyć, że w wypowiedzi polityka bitcoin został użyty w anegdotyczny sposób i nic nie wskazuje na to by była to konkretna propozycja lub plan przyszłych działań.
- Od dłuższego czasu proponujemy Chinom przejście na rozliczenia w walutach narodowych - rublach i juanach. W przypadku Turcji będą to liry i ruble. Zestaw walut może być różny i jest to normalna praktyka. Jeśli dadzą bitcoiny, będziemy rozliczać się w bitcoinach – powiedział Zawalny.
Ponadto Zawalny stwierdził, że „nieprzyjazne kraje” mogą płacić za ropę w rublach lub złocie. Nie jest jednak jasne, czy Rosja może zmienić warunki istniejących kontraktów z krajami, które płacą w euro lub dolarach, a niektóre kraje już wskazały, że byłoby to naruszenie podpisanych umów.

Sankcje utrudniają funkcjonowanie rosyjskiej gospodarki

Rosja szuka sposobów obejścia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych za inwazję na Ukrainę. Rosyjskie banki zostały usunięte z systemu SWIFT, aby uniemożliwić im dokonywanie płatności transgranicznych, a większość firm ma zakaz prowadzenia interesów z Rosją, z wyjątkiem handlu ropą i gazem. Surowce energetyczne są najważniejszym towarem eksportowanym przez Rosję i stanowią kluczowe źródło energii w Europie i innych krajach. Jak podaje Agencja Reutera, w 2021 roku handel ropą i gazem przyniósł Rosji 119 mld USD przychodów. Według danych, handel energią, w tym energią elektryczną, ropą naftową, węglem i gazem ziemnym, stanowił 53,8% całkowitego eksportu Rosji w 2021 roku (388,4 mld USD).

Komentarze

Ranking giełd