Rosja: technik IT kopał kryptowaluty w szpitalu covidowym

Aresztowano specjalistę IT pracującego dla instytucji medycznej w Federacji Rosyjskiej. Zarzucono mu nielegalne wydobywanie kryptowalut w szpitalu, w którym leczono na COVID-19.

Wydobywał kryptowaluty w szpitalu

Aresztowano wykwalifikowanego pracownika IT. Mężczyzna został oskarżony o instalację sprzętu do kopania kryptowalut w oddziale szpitala, w którym pracował. Korzystał ze szpitalnych urządzeń IT i elektryczności w szpitalu w Gorno-Altaisk, stolicy Republiki Ałtaju w południowej Syberii. Według oświadczenia regionalnego departamentu Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), sprzęt górniczy działał przez około rok. Straty szacowane są na poziomie 400 000 rubli (ok. 7 tysięcy USD). Mężczyzna prawdopodobnie znalazł się w poważnych tarapatach finansowych i z tego powodu postanowił zająć się wydobyciem.

Mining w Rosji

Działalność wydobywcza w Rosji staje się coraz bardziej powszechna. Jej obfite zasoby energii sprawiają, że jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do wydobywania kryptowalut. Sam Władimir Putin wypowiadał się pozytywnie o górnictwie jeszcze niewiele ponad rok temu. Od dawna jest ono bowiem postrzegane jako działalność, która może dać szansę na dodatkowy dochód. Poza tym, kryptowaluty i związane z nimi działania stały się także możliwym narzędziem do próby obejścia niezwykle surowych sankcji nałożonych na Rosję przez społeczność międzynarodową.

Rosja gotowa na regulacje kryptowalut

Anatolij Aksakow, przewodniczący Komisji Rynków Finansowych Dumy Państwowej powiedział w lipcu tego roku, że rząd nie jest przeciwny utworzeniu platformy handlu kryptowalutami w Rosji. Jednak zastrzegł, że taki podmiot powinien przestrzegać ścisłych regulacji banku centralnego i działać podobnie do moskiewskiej giełdy. Rosyjski Bank Centralny oświadczył, że jest już gotowy na legalizację miningu. Pomimo znacznego zainteresowania kryptowalutami, naród nie ma własnej giełdy, a miejscowi polegają na zagranicznych platformach.

Komentarze

Ranking giełd