Rok temu Ethereum przeszło na algorytm PoS. Czy możemy mówić o dobrej zmianie?

Mija rok od przejścia sieci Ethereum na algorytm Proof-of-Stake (PoS). Co zmieniło to w blockchainie i na rynku kryptowalut?

Ethereum przeszło na PoS rok temu

Zmiana algorytmu na PoS zaszła w ramach hard forka the Merge. Wszystko zostało przeprowadzone 15 września 2022 r. Wtedy sieć główna Ethereum połączyła się z oddzielnym łańcuchem bloków typu proof-of-stake (PoS) - Beacon Chain. Do czego doprowadziła powyższa zmiana? Po pierwsze, do przejścia z pochłaniającego dużo energii proof-of-work (PoW) na PoS. W efekcie tego blockchain projektu "zjada" mniej energii. O jakim spadku mówimy? Według danych Cambridge Center for Alternative Finance o ponad 99,9%!

Deflacyjny ether

To nie koniec zmian. Kryptowaluta ether stała się deflacyjna, co oznacza, że dziś z rynku znika więcej ETH, niż się pojawia. Dzieje się tak, bowiem od roku transakcje w sieci są zatwierdzane właśnie za pomocą PoS. Algorytm wymaga jednak stake'owania, czyli blokowania etherów. Te nie są wtedy przedmiotem obrotu na wolnym rynku, co zmniejsza podaż ETH. Od czasu the Merge "spalono" nieco ponad 300 000 ETH (o wartości 488 milionów USD według aktualnej ceny). Podaż ETH zmniejsza się w tempie 0,25% rocznie. Wszystko to sprawia, że ether ma ogromny potencjał do wzrostu w czasie kolejnej hossy. Dziś 1 ETH kosztuje 1631 USD, co oznacza wzrost o 1% od wczoraj i spadek o niecały procent w skali 7 dni.

Wykres cenowy etheru na giełdzie Coinbase. Źródło: TradingView

Wielu analityków sądzi, że ether w czasie kolejnego cyklu wzrostowego będzie drożał mocniej i szybciej niż bitcoin. Może to wręcz doprowadzić do tego, że kapitalizacja rynkowa ETH będzie docelowo wyższa niż głównej kryptowaluty. Do tego zauważmy, że Ethereum ma nad Bitcoinem jeszcze inną przewagę - wprowadza na rynek realne rozwiązania - DeFi, DAO czy GameFi.

Potencjalne problemy ETH

Oczywiście PoS oznacza też dla ETH pewne problemy. Zdaniem niektórych the Merge sprawiło, że regulatorzy w USA mogą spojrzeć na ether jako na papier wartościowy, a nie jak na towar. W praktyce jak na razie nikt z SEC nie powiedział jednak tak o kryptowalucie.

Komentarze

Ranking giełd