Rodzice Bankmana-Frieda pomagali mu w defraudacji środków z FTX

Upadła giełda kryptowalut FTX wszczęła postępowanie sądowe przeciwko Josephowi Bankmanowi i Barbarze Fried - rodzicom jej założyciela i byłego dyrektora generalnego. 
Pozew, który został złożony 18 września, ma na celu odzyskanie milionów dolarów niewłaściwie przekazanych i sprzeniewierzonych przez m.in. rodzinę Bankmana

SBF wciągnął rodziców w intrygę?

Według treści pozwu dowiadujemy się, że rodzice Bankmana Frieda zostali wezwani do zwrotu wszelkiej własności lub płatności dokonanych wcześniej na ich rzecz. Płatnikiem w tym wypadku była kontrowersyjna giełda FTX. W akcie oskarżenia stwierdzono, że rodzina Bankmana-Frieda miała pełną świadomość problemów finansowych spółki.  Dokumenty sądowe wskazują, że FTX Trading zapłaciło prawie 19 mln dolarów na rzecz nieruchomości o nazwie Blue Water, nad którą rodzina SBFa sprawowała pieczę. Powód oskarża również Josepha Bankmana, czyli ojca SBFa, o wykorzystanie swojej wiedzy z zakresu prawa podatkowego i skomplikowanej struktury korporacyjnej FTX do przekazania milionowych darowizn na realizację różnych celów. Barbara Fried jest natomiast oskarżona o bycie osobą odpowiedzialną za opracowanie strategii pozyskiwania darowizn politycznych od SBFa, które pochodziły ze środków klientów giełdy. Według oficjalnych dokumentów dziesiątki milionów dolarów zostały przekazane na Mind the Gap (MTG). Jest to organizacja, której celem jest pomaganie demokratycznym kandydatom w organizacji różnych kampanii wyborczych. Środki w tym zakresie przekazano na wyraźne życzenie Barbary Fried - tak przynajmniej wynika z treści dokumentu.  Chociaż całkowita kwota, którą Bankman Fried wraz z rodziną mógł sprzeniewierzyć, nie została uwzględniona w pozwie, to jednak zawiera on pewne pozycje z których wynika, że rodzice Frieda mogli wydawać np. 1200 dolarów za noc w jednym z hoteli, płacić środkami giełdy za bilety lotnicze, czy wypłacać sobie pensje. Co ciekawe - według treści dokumentu Joseph Bankman był częścią małej grupy, która otrzymała list intencyjny od Binance w sprawie potencjalnego przejęcia FTX. Spotkanie to miało miejsce 9 listopada 2022 r., czyli na dzień przed złożeniem przez FTX wniosku o upadłość.

Nadchodzące postępowania sądowe

Sam Bankman-Fried przygotowuje się do procesu, który ma się odbyć w przyszłym miesiącu. Nie będzie on odpowiadać z wolnej stopy. Jego pełnomocnicy milczą odnośnie toczącego się postępowania. Bez wątpienia złożony pozew zaostrza szereg problemów prawnych otaczających nieistniejącą już giełdę FTX i rodzinę jej założyciela. Pozostaje zobaczyć, jak potoczy się ta bitwa prawna i jaki wpływ będzie miała na bliskich Frieda - zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i finansowej.

Komentarze

Ranking giełd