Roboty AI odkryły nową substancję. Czy wkrótce zastąpią naukowców?

Naukowcy nie będą nam już potrzebni? Roboty ze sztuczną inteligencją dokonały odkrycia nowej substancji! Czy wkrótce znajdą lek na raka i inne choroby?
  • Roboty napędzane sztuczną inteligencją odkryły nową substancję,
  • AI stworzyła też nowy lek na poważną chorobę płuc.

Sztuczna inteligencja zabierze prace naukowcom?

Czy naukowcy mogą powoli drukować CV i ustawiać się w kolejce do pośredniaka? Oczywiście szukając posady w branży remontowo-budowlanej? Skąd to pytanie? Zespół robotów postanowił opracować nowe materiały generujące światło laserowe. Co ciekawe, maszyny podzieliły się pracą i stworzyły materiał emitujący światło laserowe z rekordową wydajnością. Nad projektem pracowały dwa laboratoria, ze Szkocji i Kanady. Najpierw stworzyły bloczki różnych materiałów wielkości kostek cukru. Te trafiły do następnych placówek, w których roboty łączyły je w różne kombinacje. Chciały uzyskać jak najlepsze efekty. Gotowe próbki wysłano na końcu do Toronto. Tam kolejna grupa robotów przebadała wszystkie i wyselekcjonowała najlepsze materiały. Potem - tak, znów maszyny - opracowały przemysłowe metody pozyskiwania substancji. Próbki trafiły jeszcze do Japonii, gdzie przeanalizowano ich działanie w praktyce i przetestowano właściwości.

Dlaczego roboty?

Warto dodać, że wykorzystywanie AI i robotów do prac nad nowymi substancjami to dobry pomysł. Zwiększy to wydajność pracy, a także - w przypadku materiałów, które mogą być groźne dla organizmów żywych - sprawia, że ludzie po prostu nie są narażeni na negatywne skutki np. promieniowania. Do tego roboty nie męczą się i mogą pracować dłużej (nawet całodobowo). AI stworzyła już też lek firmy Insilico Medicine. Wykorzystanie nowej technologii to początkowa inwestycja, ale potem też cięcia kosztów. Spółka najpierw otrzymała duże dofinansowanie w wysokości 402 milionów USD, a jej przychody w 2022 roku wzrosły ponad sześciokrotnie. Owocem prac AI w firmie jest INS018_055, lek przeznaczony do leczenia idiopatycznego włóknienia płuc. Chodzi o chorobę, która w skrajnym przypadku prowadzi do niewydolności oddechowej. Czy oznacza to, że ludzcy naukowcy stracą pracę? Do tego daleka droga. Warto jednak dodać, że wykorzystanie AI zwiększy wydajność pracy w laboratoriach.

Komentarze

Ranking giełd